MŚ w siatkówce: Iran wygrał z Bułgarią w hicie "polskiej" grupy

Andreas Nicolaides
13.09.2018 22:00
Iran - Bułgaria
fot. PAP/EPA

Irańscy siatkarze pokonali w Warnie Bułgarów 3:1 (25:22, 25:20, 22:25, 25:19) w czwartkowym meczu mistrzostw świata organizowanych przez Bułgarię i Włochy. Te drużyny to - przynajmniej teoretycznie - najgroźniejsi rywale broniących tytułu Polaków w grupie D.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Pojedynek Bułgarów i Irańczyków był pierwszym hitem w tej grupie. Współgospodarze mundialu przygotowywali się do tego spotkania od poniedziałku. Dzień wcześniej na otwarcie pokonali pewnie Finów 3:0. Ekipa z Bliskiego Wschodu w środę rozgromiła Portorykańczyków 3:0.

W pierwszych dwóch setach czwartkowego spotkania niemal przez cały czas utrzymywała się niewielka przewaga Irańczyków, wśród których błyszczeli przede wszystkim Mohammadjavad Manavinezhad i Seyed Mohammad Mousavi Eraghi. Trybuny warneńskiego Pałacu Kultury i Sportu nie były wypełnione po brzegi, ale niewiele do tego zabrakło. Prawie pięć tysięcy bułgarskich kibiców reagowało euforią, gdy to ich reprezentacja w trzeciej odsłonie prowadziła 13:10, a potem 22:19. Poziom tej części spotkania mógł zadowolić bardziej wymagających miłośników siatkówki - obejrzeć można było wiele długich wymian z dużą liczbą efektownych zagrań. Liderem gospodarzy, którzy wygrali tę partię, był Todor Skrimow.

W kolejnej odsłonie podopieczni Płamena Konstantinowa, byłego siatkarza Jastrzębskiego Węgla, potem dobrze radzili sobie już tylko w pierwszej połowie czwartej odsłony. W drugiej jej części dominowali zaś rywale.

Bułgarzy w 2006 roku wywalczyli brązowy medal MŚ. W dorobku mają też srebro i cztery brązowe krążki mistrzostw Europy. Ostatnie lata nie są jednak dla nich tak udane. Przed mundialem zaś musieli zmierzyć się z kontuzjami kilku ważnych graczy i konfliktem w zespole.

Ekipa z Bliskiego Wschodu w ostatnich latach wyraźnie zyskała na sile pod okiem zagranicznych szkoleniowców. W poprzednich MŚ prowadzona wówczas przez Serba Slobodana Kovaca drużyna zajęła szóste miejsce. Teraz jej trenerem jest Igor Kolakovic z Czarnogóry. Na początku września zespół ten zdobył złoty medal Igrzysk Azjatyckich. W składzie Irańczyków jest Milad Ebadipur, który rok temu przeszedł do PGE Skry Bełchatów.

Wcześniej w czwartek w Warnie Polacy pokonali Portoryko 3:0.

RadioZET.pl/PAP/AN