MŚ siatkarzy: Lemański i Mika stracili szansę na udział w turnieju

Krzysztof Sobczak
06.07.2018 14:17
Mateusz Mika poza składem na MŚ
fot. Jan Graczynski / East News

Mateusz Mika i Bartłomiej Lemański nie znaleźli się w 15-osobowym składzie reprezentacji Polski, która 29 lipca rozpocznie w Zakopanem przygotowania do wrześniowych mistrzostw świata. Na mundial trener Vital Heynen zabierze 14 zawodników.

Zagłosuj

Czy polscy siatkarze zdobędą medal MŚ?

Liczba głosów:

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Heynen podał skład jeszcze w Lille, gdzie po czwartkowej porażce z USA 0:3 w turnieju finałowym Ligi Narodów, która zamknęła jego zespołowi drogę do półfinału, powiedział dziennikarzom, że nie zamierza długo zwlekać z podaniem składu na zgrupowanie w Zakopanem. Zaznaczył też wówczas, że powoła 15 graczy zamiast szerszego grona, bo - po częstych rotacjach podczas LN - pora rozpocząć budowanie ducha drużyny, która będzie walczyć w MŚ.

Zobacz także

Zgodnie z zapowiedziami szkoleniowca do reprezentacji wracają odpoczywający w ostatnich tygodniach doświadczeni zawodnicy: będący kapitanem przyjmujący Michał Kubiak, środkowy Piotr Nowakowski i atakujący Dawid Konarski.

Belg zrezygnował z Miki - przyjmujący niedawno przeszedł operację wyrostka robaczkowego. Występujący na środku Lemański zaś swoimi występami w LN nie przekonał do siebie szkoleniowca.

Heynen zdecydował się na powołanie tylko trzech środkowych, mimo że Mateusz Bieniek ma problemy z kolanem i choć przyjechał do Lille, to zagrał tylko kilka minut w środowym pojedynku z Rosją (1:3).

MŚ siatkarzy 2018: Skład na zgrupowanie, jedna niespodzianka

W porównaniu z kadrą, która brała udział w Final Six, trener zrezygnował z Lemańskiego, atakującego Macieja Muzaja, przyjmującego Bartosz Bednorza i libero Michała Żurka. Do kadry wróci libero Damian Wojtaszek, któremu w połowie maja zaraz na początku pierwszego zgrupowania w Spale odnowiła się kontuzja kolana i z tego powodu nie wystąpił w żadnym meczu LN.

Niespodzianką jest powołanie Tomasza Fornala. 20-letni przyjmujący był w szerokim składzie na ten sezon reprezentacyjny, ale ani razu nie zagrał w narodowych barwach, nawet w spotkaniach towarzyskich. Brał za to udział w treningach w Spale, gdy część kadry uczestniczyła w wyjazdowych turniejach LN.

MŚ siatkarzy 2018: Zgrupowanie w Spale

Zgrupowanie kadry w Spale rozpocznie się 29 lipca i potrwa do 8 sierpnia. Następnie biało-czerwonych czekają sprawdziany w Memoriale Huberta Jerzego Wagnera, sparingi z Czechami w Ostrowcu Świętokrzyskim i z Belgami w Szczecinie oraz treningi w Spale. MŚ rozpoczną się 9 września. Polacy będą bronić tytułu.

Kadra polskich siatkarzy na zgrupowanie reprezentacji Polski w Zakopanem przed mistrzostwami świata:

rozgrywający: Grzegorz Łomacz, Fabian Drzyzga;

atakujący: Dawid Konarski, Bartosz Kurek, Damian Schulz;

środkowi: Piotr Nowakowski, Jakub Kochanowski, Mateusz Bieniek;

przyjmujący: Michał Kubiak, Artur Szalpuk, Aleksander Śliwka, Bartosz Kwolek, Tomasz Fornal;

libero: Paweł Zatorski, Damian Wojtasze

RadioZET.pl/PAP/KS