Zamknij

MŚ siatkarzy 2022: Znamy pełny skład turnieju. Wyjątkowy debiutant

22.09.2021 11:12
polscy siatkarze z mistrzostwem świata 2018
fot. Sylwia Dabrowa/Polska Press/East News

Znamy wszystkich uczestników przyszłorocznych mistrzostw świata siatkarzy. W gronie 24 drużyn znalazł się Katar, który zadebiutuje w tym turnieju.

Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) przedstawiła listę 24 zespołów, które wezmą udział w MŚ 2022. Polacy jako obrońcy tytułu mieli bezpośredni awans. Mundial odbędzie się w Rosji, ale z uwagi na dyskwalifikację za doping, tamtejsza drużyna wystąpi pod nazwą Rosyjskiej Federacji Piłki Siatkowej.

Dziesięć zespołów w obsadzie wyłoniły tegoroczne mistrzostwa kontynentalne - awans uzyskały po dwie czołowe ekipy: Iran i Japonia (Azja), Tunezja i Kamerun (Afryka), Włochy i Słowenia (Europa), Brazylia i Argentyna (Ameryka Płd.) oraz Portoryko i Kanada (Ameryka Północna, Centralna i Karaiby).

Stawkę uzupełniło 12 drużyn na podstawie światowego rankingu. Są nimi: Francja, USA, Serbia, Kuba, Holandia, Niemcy, Meksyk, Turcja, Egipt, Katar, Bułgaria i Chiny.

MŚ 2022 siatkarzy: Znamy wszystkich uczestników

Turcy, którzy z bardzo dobrej strony pokazali się podczas zakończonych w niedzielę mistrzostw Europy, będą rywalizować w siatkarskim mundialu po raz pierwszy od 1998 roku.

Zobacz także

Losowanie grup przyszłorocznej edycji odbędzie się 30 września w Moskwie.

Mecz otwarcia zaplanowano w Sankt Petersburgu, a spotkania fazy finałowej w Moskwie. Łącznie turniej zagości w 10 rosyjskich miastach. Rozpocznie się 26 sierpnia, a zakończy 11 września.

Pierwsza faza grupowa rozgrywana będzie do 29 sierpnia. W Sankt Petersburgu odbędzie się na tym etapie tylko inauguracyjne spotkanie. Dzień później, 27 sierpnia, ruszy rywalizacja w Moskwie, Ufie, Jekaterynburgu, Nowosybirsku, Kemerowie i Krasnojarsku. W drugim etapie turnieju - od 2 do 4 września - weźmie udział 16 zespołów, które zostaną podzielone na cztery grupy. Przeniosą się do Kaliningradu, Kazania, Sankt Petersburga i Jarosławia. Następnie czołowa "szóstka" rozegra w Moskwie fazę finałową, która potrwa od 7 do 11 września.

RadioZET.pl/PAP