Zamknij

MŚ siatkarek 2022: Co się musi stać, by Polki awansowały do ćwierćfinału?

07.10.2022 23:35

Reprezentacja Polski siatkarek pokonała w piątek w Łodzi Kanadyjki 3:2 po niezwykle zaciętym meczu i tym samym zrobiła ogromny krok w kierunku awansu do ćwierćfinału mistrzostw świata 2022. Co się jeszcze musi stać, by Polki znalazły się w najlepszej ósemce turnieju?

Joanna Wołosz
fot. Andrzej Wanda/East News

Polskie siatkarki przegrywały w piątek z Kanadyjkami już 1:2 w przedostatnim meczu drugiej rundy mistrzostw świata 2022, ale zdołały odwrócić losy spotkania i ostatecznie zwyciężyć po tie-breaku 3:2. Na ten moment biało-czerwone zajmują czwarte, ostatnie premiowane awansem do ćwierćfinału miejsce w grupie.

Co musi się stać, by Polki awansowały do 1/4 finału siatkarskiego mundialu? Podopieczne Stefano Lavariniego awansują na pewno, jeśli pokonają w sobotę Niemki. Wyprzedzić nas może natomiast już tylko Dominikana. Przypomnijmy, że o kolejności w grupach decydują: 1. liczba wygranych spotkań, 2. liczba zdobytych punktów, 3. stosunek setów, 4. stosunek małych punktów.

Co się musi stać, by Polki awansowały do ćwierćfinału?

Oznacza to, że Polki wciąż mają szanse na awans do ćwierćfinału nawet z drugiego bądź trzeciego miejsca. Z trzeciej pozycji awansujemy, jeśli pokonamy Niemki 3:0 lub 3:1, a Turcja przegra z Serbią 0:3 lub 1:3. By biało-czerwone zajęły drugą lokatę, USA musiałaby dodatkowo przegrać z Tajlandią 0:3 przy naszej wygranej z Niemcami 3:0. Wówczas bilans naszych setów z Amerykankami byłby identyczny, a więc "do gry" wkroczyłby stosunek tzw. małych punktów. Tutaj kalkulacja jest już ogromna, ale matematyczne szanse rzeczywiście istnieją, co jest warte odnotowania. Nadmieńmy przy tym, że nie mamy już szans wyprzedzić prowadzących w tabeli Serbek.

Co ciekawe, biało-czerwone mają również szanse na awans w przypadku porażki z Niemcami. Warunek jest prosty - Dominikana musiałaby w swoim meczu ostatniej kolejki przegrać z Kanadą. Istnieje również opcja, w której Polki przegrywają z Niemkami 2:3, a Dominikanki pokonują Kanadyjki, ale tylko 3:2. Wówczas nasze reprezentantki także awansują.

Dominikana zagra z Kanadą o godzinie 19:00, a więc półtorej godziny przed meczem Polek z Niemkami. Możliwe więc, że o awansie do ćwierćfinału biało-czerwone dowiedzą się już podczas meczu z naszymi zachodnimi sąsiadkami.

loader

RadioZET.pl