ME siatkarzy: W czwartek Polacy rozpoczną walkę o medal

Andreas Nicolaides
24.08.2017 07:50
Stadion Narodowy
fot. PAP

Serbia, Estonia i Finlandia - to rywale biało-czerwonych w grupie A mistrzostw Europy siatkarzy, które od czwartku odbywać się będą w Polsce. Celem zespołu gospodarzy prowadzonego przez Ferdinando De Giorgiego jest walka o medale i odbudowywanie pewności siebie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Polacy mieli sporo czasu - i na odpoczynek, i na ciężką pracę. Po tym jak nie awansowali do Final Six Ligi Światowej, dostali niemal trzy tygodnie wolnego. Każdy odpoczął, nabrał sił i... przyjechał do Spały. To właśnie tam wykuwana była forma na mistrzostwa Europy.

Mają się one zakończyć sukcesem. Przynajmniej tego oczekują kibice. Po dwóch nieudanych latach siatkarze także potrzebują odbudować pewność siebie.

De Giorgi, który objął kadrę przed tym sezonem, postanowił zrobić kilka roszad. Zrezygnował przede wszystkim z doświadczonych środkowych. Nie ma w składzie ani Marcina Możdżonka, ani Piotra Nowakowskiego, ani też Karola Kłosa. Ostatni z nich sam zrezygnował z gry - jak podkreślił, ze względów osobistych.

Najbardziej doświadczeni są kapitan Michał Kubiak, atakujący Dawid Konarski, libero Paweł Zatorski oraz rozgrywający Fabian Drzyzga i Grzegorz Łomacz. Jest jednak też wiele nowych twarzy, jak chociażby Jan Kochanowski czy Bartłomiej Lemański.

Mimo że wszyscy otwarcie mówią o oczekiwaniach medalowych, emocje próbują studzić eksperci. - Brązowy medal brałbym w ciemno - przyznał były selekcjoner Stanisław Gościniak.

Zobacz także

Powtórka z 2014 roku?

Początek ME będzie podobny do imprezy sprzed trzech lat. Wówczas w Polsce rozgrywane były mistrzostwa świata. Mecz otwarcia odbył się - tak jak będzie to w czwartek - na PGE Narodowym w Warszawie. Rywalem byli także Serbowie. Biało-czerwoni wygrali gładko 3:0, a dwa tygodnie później stanęli na najwyższym stopniu podium. Na taki scenariusz wszyscy teraz także mają nadzieję.

Stawka jest od pierwszych spotkań bardzo duża, bo tylko zwycięzcy czterech grup zapewnią sobie bezpośredni awans do ćwierćfinałów. Zespoły z drugich i trzecich lokat zmierzą się w barażach.

- Wydaje się jednak, że pozostali grupowi rywale - Estonia i Finlandia - nie są bardzo wymagający i powinniśmy sobie poradzić, ale nie wolno nikogo lekceważyć. Oczywiście o medal nie będzie łatwo, nigdy nie jest w mistrzostwach Europy - ocenił mistrz świata z 1974.

Polacy w kolejnym etapie trafią na rywali z grupy C, w której występują Bułgarzy, Rosjanie, Słoweńcy i Hiszpanie.

Mistrzostwa bez faworyta

Trudno wskazać jednoznacznie faworyta imprezy, ale najbliżej tej roli są Francuzi. To oni bronią też tytułu, a ich skład w porównaniu z tym sprzed dwóch lat niewiele się zmienił. Wielki głód zwycięstw w wielkich imprezach mają Serbowie. Zawsze groźni są Włosi i Rosjanie. Świetnie ostatnio grali Belgowie i wielu wskazuje właśnie ich jako możliwego tzw. czarnego konia turnieju.

Mistrzostwa rozpoczną się 24 sierpnia. Mecze rozegrane zostaną w pięciu miastach - Szczecinie, Krakowie, Gdańsku, Katowicach i Warszawie, gdzie na PGE Narodowym odbędzie się tylko mecz otwarcia. Polacy po krótkiej wizycie w Warszawie pojadą do Gdańska na spotkania z Estonią i Finlandią. A później, o ile awansują, przeniosą się do Krakowa, gdzie odbędą się także bezpośrednie starcia o medale.

Finał został zaplanowany na 3 września. 

RadioZET.pl/PAP/AN