Zamknij

ME siatkarzy 2017: Turniej w Polsce już za dwa tygodnie

Andreas Nicolaides
10.08.2017 09:59
Siatkarze
fot. PAP

ME siatkarzy 2017 odbędą się w Polsce! Kiedy? Mecz otwarcia Polska - Serbia zaplanowano na 24 sierpnia. Łącznie kibice obejrzą w akcji 16 drużyn, które rozegrają łącznie 36 spotkań.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Po raz pierwszy Polska samodzielnie organizuje taki turniej. Cztery lata temu była - wraz z Danią - współgospodarzem. Wówczas biało-czerwoni odpadli w barażu o ćwierćfinał.

Dwa lata temu w Bułgarii - jeszcze pod wodzą Francuza Stephane'a Antigi - dotarli do "ósemki". Teraz poprowadzi ich Włoch Ferdinando De Giorgi, a mistrzostwa Starego Kontynentu są najważniejszą imprezą sezonu.

Turniej odbędzie się w Gdańsku, Szczecinie, Katowicach i Krakowie. Tam rywalizować będzie 16 ekip podzielonych na cztery grupy. Zespoły, które zajmą w nich pierwsze miejsce, uzyskają bezpośredni awans do ćwierćfinału. Te z drugiej i trzeciej pozycji walczyć będą w barażach. Zespoły z ostatnich lokat zakończą udział w zmaganiach na pierwszym etapie. Baraże oraz ćwierćfinały rozegrane zostaną w Krakowie i Katowicach. W pierwszym z tych miast zapadną rozstrzygnięcia w fazie medalowej.

Biało-czerwoni w grupie A spotkają się w Gdańsku z Estończykami i Finami. Rywalizację rozpoczną od pojedynku z Serbami, który odbędzie się w stolicy. Podobnie jak w 2014 roku, gdy Polska była gospodarzem mistrzostw świata, areną meczu otwarcia będzie PGE Narodowy. Wówczas biało-czerwoni również mierzyli się z tą ekipą z Bałkanów, którą pokonali - w obecności ponad 60 tysięcy widzów - 3:0.

Tytułu bronić będą Francuzi. Finał i mecz o brązowy medal zaplanowano na 3 września.

Polacy mają w dorobku osiem krążków ME - jeden złoty (2009), pięć srebrnych (1975, 1977, 1979, 1981 i 1983) i dwa brązowe (1967, 2011). 

RadioZET.pl/PAP/AN