ME siatkarzy: Na początek Estonia. Znamy terminarz meczów Polaków

Krzysztof Sobczak
28.01.2019 15:28
Znamy terminarz ME 2019 siatkarzy
fot. LUKASZ SZELAG/REPORTER/EASTNEWS

Europejska Konfederacja Siatkówki (CEV) zatwierdziła w poniedziałek terminarz tegorocznych mistrzostw Starego Kontynentu mężczyzn. Polacy zaczną występ od meczu z Estonią 13 września w Rotterdamie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Trenerem Estończyków jest Rumun Gheorghe Cretu, który jednocześnie jest szkoleniowcem Asseco Resovii Rzeszów.

Zobacz także

Dwa kolejne spotkania - z Holendrami 15 września i następnego dnia z Czechami - biało-czerwoni również rozegrają w Rotterdamie. Następnie zaś na dokończenie rywalizacji w grupie D przeniosą się do Amsterdamu. Tam 17 września zmierzą się z debiutującą w kontynentalnych mistrzostwach reprezentacją Czarnogóry, a dwa dni później z drużyną Ukrainy.

ME 2019 siatkarzy: system rozgrywek

W ME po raz pierwszy wystąpią 24 zespoły, które podzielono na cztery grupy. Po cztery najlepsze ekipy z każdej z nich awansują do fazy pucharowej. W niej grupa podopiecznych Vitala Heynena "krzyżuje się" z gr. B, w której znalazły się: Belgia, Serbia, Niemcy, Słowacja, Hiszpania i Austria. Jeśli Polacy zajmą pierwsze lub drugie miejsce w tabeli, to mecz 1/8 finału (21 września) i ewentualny ćwierćfinał (23 września) rozegrają w holenderskim mieście Apeldoorn. Gdyby zaś uplasowali się na trzeciej lub czwartej pozycji, to czeka ich przeprowadzka do Antwerpii, gdzie wystąpić mieliby 21 i ewentualnie 24 września.

Gdyby wygrali ćwierćfinał w Apeldoorn, to o awans do finału walczyliby 26 września w Lublanie. Jeśli zaś pokonaliby ćwierćfinałowego rywala w Antwerpii, to w kolejnej fazie zmagań zameldowaliby się 27 września już w paryskiej hali Bercy. W stolicy Francji dzień później odbędzie się także mecz o brąz, a dwa dni później finał.

ME rozpoczną się 12 września. Wówczas udział w imprezie zainaugurują zespoły z grup A i C, które rywalizować będą w Montpellier i Lublanie.

ME siatkarzy: Medale Polaków

W czempionacie Starego Kontynentu biało-czerwoni zdobyli dotychczas osiem medali - jeden złoty, pięć srebrnych i dwa brązowe. Na najwyższym stopniu podium stanęli w 2009 roku w Turcji. W poprzedniej edycji, która odbyła się dwa lata temu w Polsce, uczestniczyło 16 ekip. Tytuł wywalczyli Rosjanie, a gospodarze odpadli w barażu o ćwierćfinał.

Terminarz meczów Polaków w grupie D ME siatkarzy 2019:

13.09.: Polska – Estonia (Rotterdam, godz. 17)
15.09.: Holandia – Polska (Rotterdam, 16)
16.09.: Polska – Czechy (Rotterdam, 20)
17.09.: Polska – Czarnogóra (Amsterdam, 17)
19.09.: Polska – Ukraina (Amsterdam, 20)

RadioZET.pl/PAP/KS