Zamknij

FIVB zmienia format siatkarskiej Ligi Narodów. Będzie mniej meczów

14.08.2021 11:16
FIVB zmienia format siatkarskiej Ligi Narodów
fot. Ding Ting/Xinhua News/East News

FIVB dokonała zmiana w formacie Ligi Narodów. Od 2022 roku siatkarzy i siatkarki czeka mniej grania, a turniej finałowy odbędzie się w gronie nie sześciu, lecz ośmiu drużyn. Rywalizacja ruszy 30 maja w przypadku kobiet i tydzień później u mężczyzn.

  • Liga Narodów w sezonie 2022 przejdzie kolejną reformę systemu rozgrywek
  • FIVB postanowiła ograniczyć liczbę spotkań, a walkę o medale rozstrzygać w formule pucharowej
  • Siatkarze i siatkarki będą rywalizowali naprzemiennie

Liga Narodów istnieje od 2018 roku, gdy zastąpiła Ligę Światową. Bierze w niej udział 16 drużyn. Dwie pierwsze edycje odbyły się w systemie pięciu mini-turniejów, które wyłoniły uczestników turnieju finałowego - Final Six. W 2018 i 2019 roku najlepiej w rozgrywkach spisała się Rosja. Przed dwoma laty na najniższym stopniu podium stanęła reprezentacja Polski.

W 2020 roku impreza nie odbyła się z powodu pandemii COVID-19, a w tym sezonie rozgrywki zmodernizowano i dostosowano do nowej pandemicznej rzeczywistości. Szesnaście ekip zamknięto w "bańce" w Rimini, a spotkania rozgrywano w formule każdy z każdym. Cztery najlepsze zespoły utworzyły pary półfinałowe. W finale Brazylia pokonała biało-czerwonych 3:1.

Liga Narodów FIVB 2022 - ZMIANY

W 2022 roku siatkarska Liga Narodów przejdzie kolejną rewolucję. FIVB usłyszała głosy środowiska i ograniczyła liczbę meczów oraz zwiększyła przerwy między poszczególnymi mini-turniejami. W przyszłym sezonie każda z drużyn rozegra 12 spotkań w trzech turniejach. Kobiety i mężczyźni będą grać naprzemiennie, co oznacza tygodniowe pauzy.

Zobacz także

Zwiększy się za to liczba uczestników finałów - z sześciu do ośmiu. Prawo gry o medale otrzyma osiem najlepszych zespołów po fazie interkontynentalnej, które systemem pucharowym rozstrzygną kwestię medali. Lokalizacje wszystkich wydarzeń nie zostały jeszcze ogłoszone.

Liga Narodów siatkarzy i siatkarek 2022 - TERMINARZ, PROGRAM, KALENDARZ

Kobiety, tydzień I: 30 maja-5 czerwca (grupa 1 i 2)
Mężczyźni, tydzień I: 6-12 czerwca (grupa 1 i 2)
Kobiety, tydzień II: 13-19 czerwca (grupa 1 i 2)
Mężczyźni, tydzień II: 20-26 czerwca (grupa 1 i 2)
Kobiety, tydzień III: 27 czerwca-3 lipca (grupa 1 i 2)
Mężczyźni, tydzień III: 4-10 lipca (grupa 1 i 2)
Kobiety, finały: 11-17 lipca
Mężczyźni, finały: 18-24 lipca

RadioZET.pl/sport.tvp.pl