Liga Narodów siatkarzy: Niepokonani Polacy i Francuzi rozpoczną turniej w Łodzi

Andreas Nicolaides
01.06.2018 09:35
siatkarze
fot. PAP/EPA

Meczem dwóch niepokonanych w rozgrywkach siatkarskiej Ligi Narodów drużyn Polski i Francji rozpocznie się w piątek turniej w Łodzi (godz. 16). W drugim spotkaniu wicemistrzowie Europy Niemcy zmierzą się z Chinami (godz. 19).

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Biało-czerwoni i ich piątkowi rywale bardzo dobrze rozpoczęli rywalizację w Lidze Narodów. Polacy w Katowicach i Krakowie pokonali kolejno Koreę Płd., Rosję i Kanadę, tylko z tym ostatnim rywalem tracąc seta. Dzięki temu w 16-drużynowej stawce zajmują pierwsze miejsce w tabeli, wyprzedzając Francuzów lepszym bilansem setów. "Trójkolorowi" przed własną publicznością zwyciężyli 3:1 Iran i Japonię oraz 3:0 Australię.

Liga Narodów siatkarzy 2018: reprezentacja Polski

- Nie myślimy o tym, że jesteśmy liderem. Bardziej skupiamy się bowiem na dobrej grze. To jest nasz priorytet – zapewnił przed rozpoczęciem turnieju w łódzkiej Atlas Arenie przyjmujący drużyny narodowej Artur Szalpuk.

Kapitan biało-czerwonych Michał Kubiak dodał, że konfrontacja z Francuzami będzie ważnym sprawdzianem. Zaznaczył, że to zawsze niewygodny rywal, bo – jak tłumaczył – francuscy siatkarze są dobrze wyszkoleni technicznie i mają dobrego szkoleniowca.

W składzie ubiegłorocznych triumfatorów Ligi Światowej zabraknie jednak kilku czołowych zawodników – m.in. przyjmującego Earvina N'Gapetha, libero Jenii Grebennikova, czy znanego z występów w Zaksie Kędzierzyn-Koźle rozgrywającego Benjamina Toniuttiego.

- Ale to wcale nie oznacza, że będzie łatwiej, a może być nawet jeszcze trudniej - podkreślił kapitan Polaków.

Zdaniem trenera "Trójkolorowych" Laurenta Tillie to Polska będzie faworytem piątkowego pojedynku. Wskazał, że w ekipie gospodarzy jest wielu bardzo dobrych i utalentowanych siatkarzy z "siłą, dobrym blokiem, serwisem, atakiem i obroną". - To będzie dla nas trudny mecz - przyznał.

Polacy podejmą Francuzów o godz. 16. Trzy godziny później w Atlas Arenie Niemcy zmierzą się z prowadzonymi przez Raula Lozano Chińczykami. Z zespołem byłego selekcjonera biało-czerwonych gospodarze imprezy zagrają w sobotę, w niedzielę na zakończenie turnieju w Łodzi Polacy spotkają się z Niemcami.

W LN bierze udział 16 ekip, które zostały podzielone na dwie grupy - uczestników stałych i pretendentów. Polska należy do pierwszej z nich. Stali uczestnicy mają pewny udział w kolejnej edycji niezależnie od osiągniętego wyniku. Pretendenci muszą się liczyć z ewentualnym spadkiem. Po rozegraniu wszystkich meczów punkty sumuje się we wspólnej tabeli. Do turnieju finałowego, który odbędzie się w dniach 4-8 lipca w Lille, zakwalifikuje się pięć czołowych drużyn fazy interkontynentalnej. Stawkę uzupełni Francja jako gospodarz.

Liga Narodów 2018 - Turniej w Łodzi TERMINARZ:

2018-06-01: Polska – Francja (piątek, godzina 15.50; transmisja – Polsat Sport, Polsat)
2018-06-01: Chiny – Niemcy (piątek, godzina 18.50; transmisja – Polsat Sport)

2018-06-02: Polska – Chiny (sobota, godzina 15.50; transmisja – Polsat Sport, Polsat)
2018-06-02: Niemcy – Francja (sobota, godzina 18.50; transmisja – Polsat Sport)

2018-06-03: Polska – Niemcy (niedziela, godzina 15.50; transmisja – Polsat Sport, Polsat)
2018-06-03: Francja – Chiny  (niedziela, godzina 18.50; transmisja – Polsat Sport).

RadioZET.pl/PAP/AN