Zamknij

Liga Narodów siatkarek: Co się musi stać, by Polki zagrały w Final Six?

Krzysztof Sobczak
14.06.2019 19:10
Maria Stenzel
fot. FIVB

Przed ostatnim turniejem Ligi Narodów siatkarek 2019 w koreańskim Boryeong (18-20 czerwca) Polki zajmują 7. miejsce, ostatnie, które nie daje awansu do Final Six. Sprawdzamy, co się musi stać, aby biało-czerwone zagrały w finale imprezy.

Zagłosuj

Czy polskie siatkarki awansują do Final Six Ligi Narodów?

Liczba głosów:

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Podopieczne Jacka Nawrockiego mają przed sobą spotkania z Koreą Południową, Japonią i Dominikaną. To arcyciekawe zestawienie, bo drużyna z Kraju Kwitnącej Wiśni plasuje się na 6. pozycji z taką samą liczbą zwycięstw (7) i punktów (21) co 7. Polska, ale legitymuje się lepszym ratio - stosunkiem wygranych do przegranych setów. Dominikana jest 9., z sześcioma triumfami i 15 punktami. W pierwszej kolejności liczą się zwycięstwa, a zatem ekipa z Karaibów może jeszcze pokusić się o zajęcie miejsca premiowanego udziałem w turnieju finałowym. W rozgrywce nie liczy się już ostatnia w stawce Korea.

Mecz Polska - Japonia kluczem do awansu do Final Six

Kluczowy może być pierwszy mecz imprezy z Boryeong z Japonią (18 czerwca o godz. 6:30 czasu polskiego). Zwycięstwo pozwoli Polkom na wyprzedzenie Azjatek i postawi je w korzystniejszej sytuacji przed kolejnymi spotkaniami z Dominikaną i Koreą Południową. Jeśli Malwinie Smarzek i spółce powinie się noga, trudno będzie odrobić te straty - trzeba będzie wygrać oba mecze i liczyć na pomoc rywalek.

Krótko mówiąc: trzy zwycięstwa - bez względu na stosunek setów i rozstrzygnięcia w innych spotkaniach i w innych turniejach - zagwarantują Polkom awans do Final Six. W innym przypadku trzeba będzie patrzeć na to, co robią przeciwniczki, przede wszystkim Dominikanki i Japonki.

Liga Narodów siatkarek 2019: PROGRAM turnieju w Boryeong z udziałem Polek

Równolegle odbywać się będą inne turnieje fazy interkontynentalnej. Teoretycznie plany Japonii, Polsce czy Dominikanie może pokrzyżować jeszcze Belgia, która z sześcioma zwycięstwami plasuje się na 8. pozycji. Zespół z Beneluksu czeka jednak misja niemal niemożliwa do zrealizowania, bo w Ankarze zagra z czołową trójką Ligi Narodów - Włochami, Turcją i Brazylią.

Z drugiej strony trudno będzie Polkom wyprzedzić inne drużyny niż Japonia. Włochy i Turcja mają po 10 zwycięstwa, a Brazylia, USA i Chiny, które jako gospodarz mają zapewniony udział w Final Six, po 9.

Liga Narodów siatkarek 2019: Sprawdź AKTUALNĄ TABELĘ

RadioZET.pl/KS