Zamknij

Gwiazdor kadry negocjuje z rosyjskim klubem. Stanowcza reakcja związku

28.07.2022 23:08

Lauri Kerminen został zawieszony w prawach członka siatkarskiej reprezentacji Finlandii. W ten sposób tamtejszy związek zareagował na decyzję zawodnika o rozpoczęciu negocjacji z rosyjskim Dynamem Moskwa.

Lauri Kerminen zawieszony
fot. Lukasz Kalinowski/East News

Lauri Kerminen jest podstawowym libero siatkarskiej reprezentacji Finlandii. Od 2015 roku występuje na rosyjskich parkietach, a od dwóch lat broni barw Dynama Moskwa. Właśnie rozpoczął negocjacje ws. przedłużenia umowy i... ściągnął na siebie kłopoty.

Finlandia jest jednym z tych państw, które najostrzej zareagowało na wojnę w Ukrainie. Władze postanowiły złamać nawet zasadę neutralności i złożyły wniosek o przyjęcie do NATO. Z powodu inwazji rosyjskie kluby zostały wykluczone z międzynarodowych rozgrywek, a obcokrajowcy pod presją społeczną zaczęli masowo opuszczać tamtejsze kluby we wszystkich dyscyplinach. Pozostali nieliczni, jak np. Maciej Rybus. Kerminen może być podobnym przykładem.

Lauri Kerminen zawieszony

Polski Związek Piłki Nożnej postanowieniem selekcjonera Czesława Michniewicza wykluczył Rybusa z reprezentacji dopiero po tym, jak ten zdecydował się podpisać umowę ze Spartakiem Moskwa. Fińska federacja siatkówki nie czekała na decyzję i zastosowała środek zapobiegawczy w postaci "prewencyjnego zawieszenia" tak, by skłonić zawodnika do zmiany swojego zachowania.

Lauri Kerminen z powodu podjęcia negocjacji z Dynamem Moskwa został zawieszony i nie weźmie udziału w najbliższym zgrupowaniu przed sierpniowymi kwalifikacjami do mistrzostw Europy. Zastąpi go Niklas Breilin. Związek zapowiedział w komunikacie, że 29-latek może wrócić do drużyny, jeśli odejdzie z Rosji.

RadioZET.pl/lentopallo.fi