Zamknij

Kwalifikacje olimpijskie siatkarek: Kiedy grają Polki? [DATA, GODZINA]

07.01.2020 09:00
Kwalifikacje olimpijskie siatkarek
fot. CEV

Kwalifikacje olimpijskie siatkarek - kiedy grają Polki? Sprawdź PROGRAM turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich Tokio 2020 oraz kiedy i z kim swoje mecze rozegra reprezentacja Polski. Terminarz spotkań Polek w Apeldoorn.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Turniej kwalifikacyjny w Apeldoorn będzie ostatnią szansą na wywalczenie biletów na igrzyska olimpijskie w Tokio. W sierpniu podopieczne Jacka Nawrockiego były o krok od sprawienia sensacji i zdobycia przepustek kosztem aktualnych mistrzyń świata i Europy Serbek. Ta sztuka się jednak nie udała i teraz trzeba będzie walczyć z innymi bardzo mocnymi zespołami. Awans wywalczy tylko zwycięzca turnieju, a chętnych jest aż osiem drużyn.

Bunt w kadrze przed kwalifikacjami olimpijskimi

Po zakończeniu sezonu reprezentacyjnego, a przed kwalifikacjami olimpijskimi kadrą wstrząsnęła afera. Aż trzynaście zawodniczek zbuntowało się przeciwko działaniom trenera, któremu zarzucały m.in. tolerowanie romansu jednego z asystentów z siatkarką, bagatelizowanie stanu zdrowia, niewłaściwe prowadzenie drużyny podczas spotkań i umniejszanie wartości zespołu. Mimo to w szerokiej kadrze znalazły się niemal wszystkie "buntowniczki" - miejsca zabrakło dla Martyny Grajber, Katarzyny Zaroślińskiej-Król, Kamili Witkowskiej i Pauliny Maj-Erwardt. Zwłaszcza nieobecność pierwszej z nich jest ogromnym zaskoczeniem.

Bunt, konflikt, dwa konflikty. Reprezentacja siatkarek na zakręcie [KOMENTARZ]

Trener Jacek Nawrocki gasił pożary we Włoszech, gdzie spotkał się z liderkami tej ekipy - Joanną Wołosz, Malwiną Smarzek-Godek czy Agnieszką Kąkolewską - oraz w kraju. Co z tego wyjdzie? Dziewczyny wydają się skonsolidowane i nastawione na cel. Wbrew wszystkiemu.

- Między nami, dziewczynami, jest bardzo dobra atmosfera i cokolwiek nie działoby się na zewnątrz, to jako zespół na boisku czujemy się bardzo dobrze i to jest chyba najważniejsze. Jesteśmy na tyle dorosłymi i dojrzałymi ludźmi, że wszyscy, którzy tutaj przyjechali są gotowi, żeby z trenerem pracować. My szanujemy jego, a on nas i nie ma co więcej zagłębiać się w ten temat. Najważniejsze, żebyśmy się szanowali, bo mamy wspólny cel i do niego dążymy - przyznała atakująca reprezentacji Polski, Malwina Smarzek-Godek.

Kwalifikacje olimpijskie siatkarek: ZASADY, kto wywalczy awans?

O awans łatwo nie będzie. W fazie grupowej Polki zmierzą się z Bułgarią, gospodyniami Niderlandami i z Azerbejdżanem. Dwie najlepsze drużyny przejdą do półfinałów, a tam będzie czekał ktoś z czwórki: Belgia, Niemcy, Chorwacja lub Turcja. Faworytem wydają się przyjezdne znad Bosforu, ale tak naprawdę każdą z tych ekip stać na zwycięstwo.

Polki zainaugurują zmagania we wtorek 7 stycznia od starcia z Bułgarią. Następnie dostaną wolne, by powrócić do rywalizacji w czwartek (Niderlandy). Na koniec fazy grupowej zmierzą się z Azerkami. Finał zaplanowano na niedzielę 12 stycznia.

PROGRAM i mecze Polek w kwalifikacjach olimpijskich siatkarek Tokio 2020:

wtorek, 7 stycznia
Polska - Bułgaria (godz. 16)

czwartek, 9 stycznia
Niderlandy - Polska (godz. 19:30)

piątek, 10 stycznia
Polska - Azerbejdżan (godz. 20)

RadioZET.pl/PAP