Zamknij

Kuriozum w Lidze Narodów. Zawodnicy nie usłyszą hymnów ze względu na... COVID-19

25.05.2021 18:02
Malwina Smarzek-Godek
fot. LUKASZ SZELAG/REPORTER/East News

Organizatorzy Ligi Narodów z dużą skrupulatnością podeszli do tematu zapobiegnięcia wniknięciu koronawirusa do turnieju siatkarek i siatkarzy rozgrywanego w "bańce" we włoskim Rimini. Prócz braku dziewczynek i chłopców do podawania piłek, braku sędziów liniowych, czy mocno ograniczonej przedmeczowej prezentacji obu zespołów, prowadzący zabronili także... puszczania hymnów narodowych.

Mecze Ligi Narodów siatkarek i  siatkarzy rozgrywane są bez odgrywania hymnów państwowych - tak postanowili organizatorzy rozgrywek ze względu na pandemię  koronawirusa. Obostrzeń jest jednak znacznie więcej, zarówno tych na boisku, jak i poza nim.

W poniedziałek we włoskim Rimini rozpoczęła się trzecia edycja Ligi Narodów. Rozgrywki toczą się w zmienionej formule, bowiem wszystkie mecze odbywają się w jednym miejscu. Międzynarodowa Federacja Siatkówki oraz włoscy organizatorzy wprowadzili mnóstwo restrykcji, na początek rzuca się w oczy prezentacja zespołów, która została ograniczona do minimum. Z powodu pandemii zrezygnowano z odgrywania hymnów państwowych, na co już trudno znaleźć uzasadnienie.

Kuriozum w LN. Zawodnicy nie usłyszą hymnów ze względu na... COVID-19

Mecze odbywają się bez kibiców, dziennikarzy, a także na parkiecie nie ma dzieci do podawania piłek. Widać, że siatkarki nie są jeszcze przyzwyczajone do takich sytuacji, bowiem jedna z koreańskich zawodniczek w trakcie meczu z Japonią, idąc na zagrywkę, długo rozglądała się za piłką, ale ostatecznie ktoś zwrócił jej uwagę, że musi sama ją sobie wziąć z kosza.

Drużyny nie zmieniają stron po każdym secie, bowiem zawodnicy musieliby usiąść na tych samych miejscach, co rywale. Nie ma także arbitrów liniowych, choć w finale Ligi Mistrzów, który 1 maja odbył się w Weronie, sędziowie z chorągiewkami wspomagali głównego arbitra.

Liga Narodów: Wyjście na spacer? Tylko pod specjalnym nadzorem

Osobne restrykcje dotyczą samych uczestników i zakwaterowania. Liga Narodów ma charakter tzw. bańki, gdzie zawodnicy nie mogą bez zgody opuszczać hoteli, a wyjście na spacer odbywa się pod specjalnym nadzorem. W takich warunkach 16 reprezentacji musi funkcjonować przynajmniej do 20 czerwca, kiedy to zakończy się runda zasadnicza.

Reprezentacja Polski siatkarek zagra we wtorek na inaugurację rozgrywek z Włoszkami. Relacja live i wynik online meczu Polska - Włochy na żywo w pierwszej kolejce Ligi Narodów siatkarek na sport.radiozet.pl. Początek spotkania o godzinie 19:00.

RadioZET.pl/PAP