Zamknij

Kandydat na trenera polskiej kadry broni Rosji. "Wszyscy są przeciwko nam"

20.04.2022 07:49
Kandydat na trenera polskiej kadry broni Rosji. "Wszyscy są przeciwko nam"
fot. Piotr Matusewicz/East News

Jeden z czołowych trenerów siatkarskich na świecie, Władimir Alekno, w rozmowie z rosyjskim portalem „RIA Novosti Sport” skrytykował sankcje, które nałożono na jego kraj po zbrojnej inwazji na Ukrainę. - Świat się boi Rosji. Po co nam sport, w którym nie ma Rosji? – pytał selekcjoner.

Władimir Alekno w rozmowie z „RIA” zacytował też Władimira Putina. – Jak stwierdził nasz prezydent: po co nam świat, w którym nie ma Rosji? Po co więc sport, w którym nie będzie Rosjan? Świat się boi Rosji – stwierdził.

Alekno to były selekcjoner siatkarskiej kadry Rosji i Iranu. W 2013 roku, gdy z reprezentacji Polski odszedł Andrea Anastasi, szkoleniowiec otrzymał propozycję prowadzenia naszej drużyny narodowej. Rosjanin odmówił, bo chciał poświęcić się pracy w klubie, Zenicie Kazań.

Obecnie Alekno jest już na emeryturze. W mediach otwarcie wypowiada się przeciw FIVB i krajom, które poparły sankcje na Rosję. - Wszystko było już umówione jeszcze przed oficjalnymi decyzjami. Wcześniej już wybrano dwa kraje, w razie gdyby odebrano mistrzostwa Rosji. Przykro jest patrzeć, gdy światowa polityka kierowana jest przeciwko naszemu krajowi – twierdził.

Wojna na Ukrainie. Prawie 5 milionów migrantów 

Według ONZ z Ukrainy z powodu wojny wyjechało już 4,9 miliona osób. Prawie 300 tys. osób ewakuowano dotąd na Ukrainie korytarzami humanitarnymi.

Zobacz także: relacja na żywo z wydarzeń na Ukrainie 

W wyniku rosyjskiej inwazji zginęło dotychczas na Ukrainie 205 dzieci, a rannych zostało 367. W publikowanych codziennie statystykach ukraińskiej prokuratury generalnej nie ma informacji z oblężonego Mariupola w obwodzie donieckim, gdzie według najostrożniejszych szacunków mogło już zginąć w wyniku rosyjskich ataków ponad 20 tys. ludzi. Władze ukraińskie nie są również w stanie aktualizować informacji o zabitych i rannych w innych rejonach objętych walkami.

RadioZET.pl/PAB