Joanna Wołosz po raz czwarty mistrzynią Włoch. Tylko dwie siatkarki lepsze od Polki

11.05.2022 07:57
Joanna Wołosz

Joanna Wołosz razem ze swoim zespołem Prosecco Doc Imoco Volley Conegliano zdobyła mistrzostwo Włoch w sezonie 2021/22. W czwartym meczu finałowym obrończynie tytułu pokonały na wyjeździe Vero Volley Monza w składzie z Magdaleną Stysiak 3:2. To 13 trofeum dla reprezentantki Polski wywalczone z drużyną z Conegliano.

W tym sezonie walka o mistrzostwo Włoch była wyrównana. Po pierwszej zaskakującej przegranej Imoco Conegliano 2:3, w drugim zespół z Joanną Wołosz triumfował w Monzie 3:2, mimo że rywalki prowadziły 2:0 w setach. W trzecim starciu Imoco pewnie zwyciężyło we własnej hali 3:0, ale w kolejnym pojedynku w Monzie wydawało się, że górą znów będzie zespół Magdaleny Stysiak, ale zawodniczki znów grały w tie-breaku. Tam lepsze okazały się zawodniczki z Conegliano, wygrywając 15:8, zdobywając kolejny mistrzowski tytuł.

Wołosz dla swojej drużyny zdobyła pięć punktów, a najskuteczniejszą zawodniczką na parkiecie była atakująca Imoco Paola Egonu (37 pkt). Dla wicemistrza Włoch Stysiak zanotowała siedem "oczek", a najwięcej dla gospodyń zdobyły Jordan Larson - 16 i Lisa van Hecke - 15.

Joanna Wołosz po raz czwarty mistrzynią Włoch

Dla Joanny Wołosz to czwarte mistrzostwo Włoch, a dla Imoco Conegliano piąty tytuł w historii drużyny. Jednocześnie rozgrywająca reprezentacji Polski awansowała na trzecie miejsce wszech czasów włoskiej ekstraklasy, stając się jedną z najbardziej utytułowanych zawodniczek na Półwyspie Apenińskim. Mistrzostwo Włoch było 13 trofeum dla Polki.Na swoim koncie ma jeszcze po cztery Puchary i Superpuchary Włoch, a także po jednym triumfie w LM i KMŚ. Więcej mają już tylko Holenderka Robin De Kruijf (17) i Amerykanka Prikeba Phipps (20).

Drużynę z Conegliano czeka jeszcze finał Ligi Mistrzyń, w której triumfowały przed rokiem. 22 maja w Lublanie zmierzą się z VakifBankiem Stambuł. Tego samego dnia w stolicy Słowenii odbędzie się finał Ligi Mistrzów pomiędzy Grupą Azoty Kędzierzyn-Koźle, a Itasem Trentino.

Wynik czwartego meczu finałowego ligi włoskiej:

Vero Volley Monza - Prosecco Doc Imoco Volley Conegliano 2:3 (20:25, 25:23, 21:25, 25:21, 8:15)

Stan rywalizacji (do trzech zwycięstw): 3-1 dla Imoco.