Zamknij

Siatkarki poznały rywalki w turnieju kwalifikacyjnym do IO 2020 w Tokio

04.11.2019 14:41
reprezentacja Polski siatkarek
fot. PAP/EPA

Holandia, Bułgaria i Azerbejdżan będą grupowymi rywalkami polskich siatkarek w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Zawody rozegrane zostaną w dniach 7-12 stycznia w holenderskim Apeldoorn, w Tokio wystąpi tylko zwycięzca.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Informację o składach grup turniejów kwalifikacyjnych kobiet i mężczyzn do igrzysk w Tokio podała w poniedziałek Europejska Federacja Siatkówki. Podziału na grupy dokonano tzw. systemem serpentynowym, według aktualnego rankingu CEV. Polki zajmują w nim ósme miejsce.

Polki w fazie grupowej rywalizację rozpoczną od meczu z Bułgarią (7.01). Kolejnymi przeciwnikami będą Holenderki (9.01) i Azerki (10.01). W drugiej grupie wystąpią Niemcy, Chorwacja, Turcja i Belgia. Po dwie najlepsze drużyny z grup awansują do półfinałów, a prawo startu na igrzyskach uzyska tylko najlepszy zespół.

Trener biało-czerwonych Jacek Nawrocki nie ukrywa, że walka o jedno premiowane awansem miejsce będzie niezwykle trudna.

- Rywale są niezwykle wymagający i nie chodzi o faworyzowaną Holandię czy Turcję. Inne reprezentacje, jeśli tylko ściągną na turniej swoje największe gwiazdy, też będą silnymi przeciwnikami - powiedział PAP szkoleniowiec.

Jak dodał, termin turnieju jest trochę niefortunny, w samym środku ligowych zmagań. Liga włoska, w której występuje kilka reprezentantek (Malwina Smarzek-Godek, Magdalena Stysiak, Agnieszka Kąkolewska, Joanna Wołosz i Zuzanna Górecka) swoje mecze rozgrywa jeszcze w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.

- Ten turniej zagramy bez większych przygotowań, praktycznie z marszu - przyznał Nawrocki.

Prawo startu na igrzyskach mają już zapewnione: Japonia (gospodarz) oraz Stany Zjednoczone, Włochy, Brazylia, Rosja, Chiny i Serbia.

O awans nie muszą się martwić podopieczni Vitala Heynena, którzy w sierpniu wygrali w Gdańsku interkontynentalny turniej kwalifikacyjny i zapewnili sobie udział na igrzyskach. Oprócz Polaków, start w Tokio mają zagwarantowany: Japonia (gospodarz), Argentyna, Stany Zjednoczone, Rosja, Brazylia i Włochy.

Męskie reprezentacje Starego Kontynentu o paszporty olimpijskie powalczą w Berlinie w dniach 5-10 stycznia.

Turniej kwalifikacyjny do IO Tokio 2020 - podział na grupy:

turniej kobiet - Apeldoorn (Holandia)

grupa A: Holandia, Bułgaria, Polska, Azerbejdżan
grupa B: Turcja, Niemcy, Belgia, Chorwacja

turniej mężczyzn – Berlin (Niemcy)

grupa A: Niemcy, Belgia, Słowenia, Czechy
grupa B: Serbia, Francja, Bułgaria, Holandia

RadioZET.pl/PAP/AN