Zamknij

FIVB nakłada sankcję na Rosję. Częściowa rehabilitacja za skandaliczną decyzję

27.02.2022 10:12

FIVB, międzynarodowa federacja piłki siatkowej, nie przeniosła z Rosji mistrzostw świata, co spotkało się z ogromną krytyką. W ramach rehabilitacji podjęła inną decyzję, także uderzającą w ten kraj. Działacze odebrali Rosji prawa do organizacji meczów Ligi Narodów. 

FIVB nakłada sankcję na Rosję. Częściowa rehabilitacja za skandaliczną decyzję
fot. Piotr Matusewicz/East News

FIVB to jedna z federacji sportowych – m.in. obok FIFY – która nie podjęła decyzji o odebraniu Rosji praw do organizacji meczów turniejowych. „Przygotowania do sierpniowych mistrzostw świata mężczyzn w Rosji przebiegają zgodnie z planem, pomimo inwazji Rosji na Ukrainę” - poinformowali w piątek działacze siatkarscy.

Rosja ma być gospodarzem mistrzostw świata od 26 sierpnia do 11 września, z meczami grupowymi rozgrywanymi w kilku miastach i finałową rundą gier w Moskwie.

Relacja z wojny w Ukrainie: "Zmasowane ataki ze wszystkich kierunków". Rosyjskie wojska wtargnęły do Charkowa

Mistrzostwa świata w Rosji zbojkotowane. Mistrzowie olimpijscy zostaną w domu

Decyzja o pozostawieniu MŚ w Rosji spotkała z gigantyczną krytyką. Niektórzy sportowcy, w tym m.in. aktualny mistrz olimpijski Ervin N’Gapeth zapowiedział, że nie zagra w turnieju, jeśli nie zostanie on przeniesiony. Podobnie cała reprezentacja Francji. FIVB postanowiła częściowo zrehabilitować się i przenieść z Rosji mecze Ligi Narodów.

Kraj Władimira Putina stracił prawo do organizacji meczów dwóch pierwszych rund Ligi Narodów.

MŚ przeniesione do Polski? 

Minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk w wywiadzie dla PAP potwierdził, że Polska w razie potrzeby przejmie organizację tegorocznych mistrzostw świata w siatkówce mężczyzn. Kilka innych wydarzeń sportowych, w tym finał Ligi Mistrzów w piłce nożnej, zostało już przeniesionych z Rosji w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę. Finał Ligi Mistrzów zostanie teraz rozegrany w Paryżu.

Rosja w czwartek rozpoczęła inwazję lądową, powietrzną i morską po wypowiedzeniu wojny przez prezydenta Władimira Putina. Szacuje się, z Ukrainy, głównie do Polski i Mołdawii, uciekło już ponad 100 tys. osób. Władze Ukrainy informują, że pierwszego dnia zginęło 137 obywateli tego kraju a 316 zostało rannych.

loader

RadioZET.pl/PAP/PAB