FIVB chce utrudnić Polakom przygotowania do igrzysk? Heynen nie ukrywa frustracji

23.01.2020 17:23
przygotowania Polaków na IO zagrożone przez FIVB
fot. PAP

Światowa Federacja Siatkówki (FIVB) zamierza zmniejszyć liczbę siatkarzy w rozgrywkach Ligi Narodów. Decyzja może przeszkodzić Polakom w przygotowaniach na zbliżające się igrzyska olimpijskie w Tokio.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Władze Światowej Federacji Siatkówki planują wprowadzić przepis, który ograniczy liczbę siatkarzy występujących w Lidze Narodów. Przypomnijmy, że w ubiegłorocznej edycji imprezy, każda reprezentacja mogła zgłosić 25 zawodników. To był znaczący komfort dla trenerów, którzy mogli dać odpocząć swoim czołowym graczom i powoływać na mecze innych. Z tego przywileju chętnie korzystał Vital Heynen, który co weekend rotował składem, tak aby najważniejsi siatkarze w kadrze mogli spokojnie przygotowywać się do turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk. Dzięki temu, biało-czerwoni dotarli do turnieju finałowego w Chicago, gdzie w zmienionym składzie, wywalczyli brązowy medal.

Selekcjoner reprezentacji Polski chciał postąpić identycznie w tym roku, ale najprawdopodobniej nie będzie mógł tego zrobić. Wszystko za sprawą FIVB, która chce zmniejszyć liczbę zawodników z 25 do…14. Ich decyzja poważnie zaszkodzi Polakom w przygotowaniach na IO w Tokio.

- Czekamy na oficjalny komunikat i dopiero wtedy będziemy myśleć, jak będzie wyglądać turniej. Największym problemem jest to, że w tym momencie nie mogę porozmawiać otwarcie z moimi graczami na temat planów, ponieważ muszę czekać na podanie zasad rozgrywania turnieju. Decyzja FIVB znacząco wpłynie na przygotowania – podkreślił Heynen w wywiadzie dla TVP Sport.

Być może protesty federacji zmuszą FIVB do wycofania się z tak radykalnego posunięcia. Możliwe też, że dojdzie do kompromisu, w którym liczba siatkarzy zmniejszy się przynajmniej do 18.

Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść w lutym.

RadioZET.pl/sport.tvp.pl