Zamknij

Dmitrij Muserski zawieszony za doping. Siatkarz zaakceptował karę

20.10.2021 19:23
Dmitrij Muserski zawieszony za doping
fot. Piotr Matusewicz/East News

Dmitrij Muserski został zdyskwalifikowany przez Międzynarodową Federację Siatkówki (FIVB) na dziewięć miesięcy za stosowanie dopingu. Chodzi o pozytywny wynik testu z 2013 roku, co potwierdziła federacja.

Dmitrij Muserski poddał się karze dziewięciu miesięcy dyskwalifikacji za doping. Sprawa sięga testu z 2013 roku, którego wynik uzyskała Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) w moskiewskim laboratorium. Organizacja odkryła, że wyniki badań były często fałszowane lub nigdy nie wprowadzono ich do systemu komputerowego.

Muserski zaakceptował karę, zawierając "porozumienie dotyczące zakończenia sprawy", przyznając się do pozytywnego wyniku testu. Zakaz dla siatkarza obowiązuje od kwietnia i wygaśnie 4 stycznia w przyszłym roku.
Środkowy w wywiadzie dla agencji prasowej RIA Nowosti zaznaczył, że nie znał wyniku testu, podobnie jak WADA nie miała takiej wiedzy. Oprócz tego dodał, że nigdy świadomie nie sięgnął po zakazaną substancję i że "bardzo mała" ilość leku mogła dostać się do jego organizmu przez skażoną żywność.

Dimitrij Muserski ukarany za doping. Siatkarz poddał się karze

Dimitrij Muserski na igrzyskach w Londynie w 2012 roku razem z reprezentacją Rosji sięgnął po złoty medal. W następnym roku podczas zawodów w Rosji w jego organizmie wykryto metyloheksaminę, zabroniony stymulant, ale fakt ten nie był znany opinii publicznej przez osiem lat. Siatkarz nie wystąpił na IO w Tokio, gdzie Sborna zdobyła srebrny krążek, przegrywając w finale z Francją 2:3.
Muserski nie startował w igrzyskach olimpijskich w Tokio, gdzie reprezentacja Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego wywalczyła srebrny medal, przegrywając w finale z Francją 2:3.

RadioZET.pl/PAP