Zamknij

Jest decyzja FIVB w sprawie Michała Kubiaka. Siatkarz, PZPS i kibice mogą odetchnąć

Krzysztof Sobczak
07.06.2019 17:33
Michał Kubiak
fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER/EastNews

Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) uznała, że kara nałożona przez PZPS na kapitana reprezentacji Polski Michała Kubiaka jest wystarczająca i tym samym nie wydłużyła okresu dyskwalifikacji. Ostatecznie siatkarz otrzymał naganę oraz sześć meczów zawieszenia.

 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Zobacz także

To znakomita wiadomość, bo Komisja Dyscyplinarna FIVB mogła ukarać Kubiaka nawet półroczną dyskwalifikacją za ksenofobiczne wypowiedzi na temat Irańczyków. - Oni zawsze grają takie niewiniątka, że są super i fajni, a my najgorsi. Ale moje zdanie jest takie, że to są fatalni, złośliwi i chamscy ludzie. Dla mnie ten naród jest skreślony, mimo że oni dumnie nazywają się Persami, a nie Arabami. A tak naprawdę są zwykłymi leszczami. Czasem musimy z nimi zagrać, ale oni dla mnie nie istnieją. Tak, uogólniam, dla mnie to jest jeden miot - mówił kapitan biało-czerwonych w programie "Prawda Siatki".

Zawieszenie będzie obowiązywać w trzeci i czwarty weekend Ligi Narodów w Iranie i we Włoszech. Michał Kubiak nie wystąpi w meczach przeciwko Rosji, Kanadzie, Iranowi, Argentynie, Włochom i Serbii. Vital Heynen w tym okresie i tak miał dać odpocząć swojemu kapitanowi.

Decyzja FIVB ws. Michała Kubiaka

Ponadto FIVB poleciła Kubiakowi napisanie oficjalnego listu do irańskiej federacji z przeprosinami, który miałby być odczytany podczas spotkania Iran - Polska w ramach trzeciego weekendu Ligi Narodów w Teheranie. Na razie zawodnik ograniczył się do oświadczenia.

Kubiak może jeszcze złożyć odwołanie od decyzji PZPS, ale wówczas także Komisja Dyscyplinarna FIVB musiałaby jeszcze raz rozpatrzyć tę sprawę. To mogłoby być niepotrzebne ryzyko.

PZPS przeprasza Irańczyków

Swoje przeprosiny w kierunku Irańczyków oraz FIVB wystosował już PZPS.

"Polska federacja wyraziła ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji. Przedstawiono decyzję Wydziału Dyscypliny PZPS, dotyczącą orzeczenia kary wobec zawodnika. W wystosowanych listach podkreślono, że Polski Związek Piłki Siatkowej jest absolutnie przeciwny rasizmowi, osobistym zniewagom, zachowaniom ksenofobicznym" - czytamy.

RadioZET.pl/FIVB/PZPS/KS