Polki przegrały z Serbkami, ale wciąż mają szansę na IO Tokio 2020. Co musi się stać?

Andreas Nicolaides
05.08.2019 09:42
siatkarki
fot. PAP/EPA

Siatkarki reprezentacji Polski przegrały z Serbkami 1:3 i nie wywalczyły awansu do igrzysk olimpijskich Tokio 2020 w turnieju kwalifikacyjnym we Wrocławiu. Nie oznacza to jednak, że straciły szansę na wyjazd do Japonii. Co musi się stać, aby Polska zagrała na igrzyskach Tokio 2020? Jak reprezentacja Polski może jeszcze awansować?

Turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich Tokio 2020 we Wrocławiu miał proste zasady. Cztery drużyny rywalizowały w jednej grupie i grały ze sobą systemem każdy z każdym. Najlepsza z nich uzyskała prawo do gry na IO. Niestety tą drużyną nie były Polki, które po dwóch zwycięstwach z Portoryko i Tajlandią musiały przełknąć gorycz porażki w starciu z Serbkami i to rywalki, a nie biało-czerwone, zapewniły sobie wyjazd do Tokio.

Turniej kwalifikacyjny siatkarek do IO 2020

Przegrany mecz Polska - Serbia nie sprawia jednak, że podopieczne Jacka Nawrockiego straciły szanse na awans. Teraz muszą skupić się na nadchodzących mistrzostwach Europy, a to dlatego, że turniej ten będzie mieć wpływ na ranking CEV, na podstawie którego wyłonione zostaną zespoły biorące udział w europejskim turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich Tokio 2020.

W europejskich kwalifikacjach udział weźmie osiem zespołów - gospodarz (prawdopodobnie będzie to Turcja) i siedem najlepszych ekip z rankingu CEV (nie licząc tych, która awans do IO już sobie zapewniły). Polki w chwili obecnej zajmują w zestawieniu 8. pozycję, ale wyprzedzają je m.in. Rosjanki, Serbki i Włoszki, które awans do igrzysk już wywalczyły.

Jak Polki mogą awansować do igrzysk olimpijskich Tokio 2020?

Wszystko wskazuje więc na to, że jeśli Polki awansują przynajmniej do ćwierćfinału mistrzostw Europy, zapewnią sobie grę w europejskim turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich Tokio 2020.

Mistrzostwa Europy siatkarek 2019 rozpoczną się 23 sierpnia. Europejski turniej kwalifikacyjny do IO w Tokio zaplanowano na styczeń 2020 roku.

Turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich Tokio 2020. Kiedy grają siatkarze?

RadioZET.pl/Przegląd Sportowy/AN