Zamknij

Były selekcjoner Rosjan poprowadzi mistrzów Polski

Maciej Walasek
01.08.2022 18:23

Tuomas Sammelvuo został nowym trenerem Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. Były selekcjoner Finlandii i Rosji zastąpi na tym stanowisku Gheorghe Cretu.

Tuomas Sammelvuo
fot. Piotr Matusewicz/East News

Tuomas Sammelvuo trenerską karierę rozpoczynał w 2013 obejmując reprezentację Finlandii, którą prowadził przez pięć lat. Będąc jeszcze opiekunem zespołu ze Skandynawii w 2016 roku został szkoleniowcem Kuzbassu Kemerowo. Trzy lata później rozpoczął pracę w Zenicie Sankt Petersburg. W 2018 roku zakończył pracę w fińskiej kadrze i zaczął prowadzić Rosję. Razem ze Sborną zwyciężył w 2019 roku w Lidze Narodów, a na IO w Tokio wywalczył srebrny medal.

"W sezonie 2009/2010 bronił naszych barw. Po zakończeniu kariery siatkarskiej wielokrotny reprezentant Finlandii w 2013 r. rozpoczął pracę jako trener. Pierwszym wyzwaniem naszego nowego szkoleniowca była praca z reprezentacją Finlandii (2013-2018)" - napisano w komunikacie Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle.

Tuomas Sammelvuo trenerem ZAKSY Kędzierzyn-Koźle

Po odejściu z reprezentacji Rosji i zakończeniu współpracy z rosyjską federacją Sammelvuo przeniósł się do PlusLigi.

"Oczywiście były różne propozycje, ale kiedy pojawiło się zainteresowanie ze strony Zaksy, to było dla mnie ważne. Tutaj jest coś, co można określić jako kultura zwyciężania. Grałem w tym klubie, więc jest to wielkim zaszczytem i przyjemnością, że będę pracował tu jako trener. Chciałbym podziękować Zaksie za szansę oraz za to, że czekali na moją decyzję, w momencie, kiedy musieli dokonać wyboru co do trenera. Jestem zaszczycony, że mogę tu być" - powiedział szkoleniowiec, cytowany w komunikacie.

Już wcześniej Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle poinformowała, kto obejmie pozostałe funkcje w sztabie szkoleniowym. Do Tuomasa Sammelvuo dołączą: Michał Chadała (asystent trenera), Adam Swaczyna (asystent trenera), Piotr Pietrzak (trener przygotowania fizycznego), Paweł Brand (I fizjoterapeuta), Bartosz Hołobut (II fizjoterapeuta) i Marcin Nowakowski (statystyk). Rolę „team managera” objął były zawodnik Stali Nysa (w przeszłości też grający też w kędzierzyńskiej drużynie) Michał Ruciak, który po minionym sezonie zakończył karierę zawodniczą.

loader

RadioZET.pl/PAP