Zamknij

Amerykanie uderzają w siatkarzy: "Polska nigdy nie była królową siatkówki"

13.07.2021 10:14
Michał Kubiak
fot. PAP

Amerykański magazyn "New York Times" uderza w polskich siatkarzy. - Polska nigdy nie była królową siatkówki, ale nigdy nie miała też takiego siatkarza jak Wilfredo Leon - napisali dziennikarze.

Polscy siatkarze są już po ostatnich przygotowaniach do igrzysk olimpijskich w Tokio. Zespół Vitala Heynena pewnie wygrał Memoriał Wagnera 2021, wygrywając wszystkie mecze, nie tracąc ani jednego seta.

Zaraz po turnieju w Krakowie mistrzowie świata przenieśli się do Warszawy, gdzie w poniedziałek mieli uroczyste ślubowanie przed wylotem do Japonii. Zanim dojdzie do otwarcia najważniejszej imprezy sportowej, media przygotowały specjalne sylwetki drużyn i zawodników, które wystąpią w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Wśród siatkarzy nie zabrakło Wilfredo Leona. Jednak zdanie dziennikarzy "New York Times" wywołało spore kontrowersje. Magazyn w taki sposób przedstawił przyjmującego reprezentacji Polski:

- Polska nigdy nie była królową siatkówki, ale nigdy nie miała też takiego zawodnika jak Leon. Urodzony na Kubie jest znany jako Cristiano Ronaldo siatkówki. Kiedy skacze do ataku, jego kolana znajdują się na poziomie dolnej taśmy. Decyzja o tym, aby wyemigrować do Polski, sprawiła, że jej drużyna narodowa stała się jedną z najlepszych na świecie - czytamy.

New York Times uderza w polskich siatkarzy

Amerykanom nie można zarzucić jednego: Wilfredo Leon to Cristiano Ronaldo siatkówki. Jednak zdanie mówiące o tym, że Polska nigdy nie była królową te dyscypliny, jest strzałem w kolano autora. Mimo że biało-czerwoni są dużo mocniejsi po dołączeniu do kadry Kubańczyka, tak warto zaznaczyć, że polscy siatkarze bez jego pomocy obronili tytuł mistrzów świata w 2018 roku.

Leon w polskiej kadrze zadebiutował w lipcu 2019 roku. Wówczas z przyjmującym w składzie Polacy sięgnęli po brązowy medal na mistrzostwach Europy i po srebrny krążek w Pucharze Świata.

We wcześniejszych latach polska siatkówka również miała się dobrze, o czym świadczy mistrzostwo świata zdobyte na polskiej ziemi w 2014 roku pod wodzę Stephana Antigi. W 2012 roku biało-czerwoni zwyciężyli w Lidze Światowej, a w 2009 roku zostali mistrzami Europy. Z kolei trzy lata wcześniej od tamtego momentu zostali wicemistrzami świata.

Wobec takich sukcesów (nie wspominając o mistrzostwie świata w 1974 i mistrzostwie olimpijskim 1976 roku), opinia amerykańskich dziennikarzy "New York Times" jest błędna. Może w przypadku złotego medalu na IO w Tokio komentatorzy zmienią zdanie o biało-czerwonych.

RadioZET.pl