Szwecja - Szwajcaria: zdecydował rykoszet! Szwecja po 24 latach w ćwierćfinale MŚ!

Andreas Nicolaides
03.07.2018 17:53
Szwecja - Szwajcaria

Szwecja po golu Emila Forsberga w 67 minucie pokonała Szwajcarię 1:0 i awansowała do ćwierćfinału piłkarskich mistrzostw świata. Tam zmierzy się ze zwycięzcą meczu Kolumbia-Anglia.

17:58

To był typowy mecz walki, ale toczony w naprawdę niezłym tempie. Choć zawodnicy Vladimira Petkovicia się starali, to Szwedzi udowodnili, że mają znakomitą defensywę i są świetnie przygotowani do tego turnieju. Na kogokolwiek trafią w ćwierćfinale, na pewno nie będę łatwym przeciwnikiem.

My kończymy już tę relację, dziękujemy, że byliście z nami. Widzimy się na meczu Kolumbia-Anglia!

97. min

Toivonen uderza, Sommer broni, a sędzia odgwizduje koniec meczu! Szwedzi wygrają ze Szwajcarią 1:0 i po raz pierwszy od 1994 roku meldują się w ćwierćfinale!

96. min

Damir Skomina zmienia decyzję! Szwedzi w ostatniej akcji meczu dyktuje jednak rzut wolny z 17 metrów!

94. min

Ale, ale...arbiter podchodzi do ekranu VAR, bo możliwe, że faul był jednak przed polem karnym.

93. min

Kontratak Szwedów, sam na sam wychodzi Olsson, którego Lang przewraca w polu karnym. Sędzia wskazuje na rzut karny, a Lang kończy mecz z czerwoną kartką!

92. min

Ostatnia minuta doliczonego czasu gry.

91. min

Kapitalna wrzutka Rodrigueza, główka Seferovicia, ale futbolówka trafia w ręce Olsena.

89. min

Kolejna roszada w zespole Trzech Koron - Thelin wchodzi za Berga, który bardzo wolno opuszcza boisko, bo ewidentnie nie spieszy mu się przy tak korzystnym rezultacie.

86. min

Szwajcarzy atakują, obijają szwedzką bramkę, próbują sforsować skandynawskie zasieki, ale podopieczni Janne Anderssona się nie dają - a to wybiją piłkę, a to zablokują strzał...

17:40

A to dowód na to, jak zażarta jest walka między zawodnikami obydwu zespołów:

82. min

I tenże właśnie Forsberg schodzi z boiska, w jego miejsce pojawia się Martin Olsson. Oprócz tego na murawie melduje się także Emil Krafth, zmieniając Lustiga.

79. min

Dośrodkowanie z rzutu rożnego, główkuje Embolo, piłka już zmierza w stronę bramki, ale na jej drodze zatrzymuje się...Emil Forsberg. W pojedynku blondwłosego Szweda z Helwetami górą zdecydowanie ten pierwszy.

75. min

Szwajcary próbują atakować, Szwedzi groźnie kontrują, jednocześnie zdają się panować nad wydarzeniami na boisku.

17:34

Akanji może sobie podać rękę z tym piłkarzem - obaj wiedzą, co to nieszczęśliwy rykoszet:

Cionek
73. min

Pierwsza zmiana w drużynie Vladimira Petkovicia i od razu podwójna - Zubera i Dzemailiego zastępują Seferović i Embolo. Czy to pomoże Szwajcarom?

71. min

Shaqiri uderzał z prawej strony, po drodze był rykoszet, ale nie tak szczęśliwy, jak po strzale Forsberga. Szwajcarzy wywalczyli tylko rzut rożny.

70. min

W międzyczasie żółta kartką ukarany Valon Behrami.

68. min

Przechwyt Szwedów, zagranie z lewej strony do Emila Forsberga, ten ogrywa jednego z helweckich obrońców i uderza na bramkę. Po drodze piłka odbija się jeszcze od Akanjiego i rykoszet ten zupełnie myli Sommera!

67. min

Gooooool! Forsberg i 1:0 dla Szwecji!

63. min

Fatalny wykonany rzut wolny przez Forsberga. Pomocnik RB Lipsk trafił w mur, potem próbował jeszcze wyłuskać piłkę spod nóg jednego ze szwajcarskich defensorów, ale bezskutecznie.

60. min

Shaqiri bardzo ładnie wystawił Dzemailiemu piłkę przed pole karne - nic, tylko precyzyjnie strzelić. Ale niestety, szwajcarski pomocnik...nie trafił w piłkę.

54. min

Ostatnie kilka minut to głównie wysoki pressing Szwajcarów. Helweci nawet raz dotarli pod szwedzkie pole karne, ale pomimo rzutu rożnego i kilku dośrodkowań niewiele wskórali.

50. min

I znów Szwedzi w natarciu - piłka trafiła w pole karne Szwajcarów, tam się zakotłowało, do piki dopadł Toivonen, ale uderzył jednocześnie silne i bardzo niecelnie.

48. min

Szwedzi krążyli wokół pola karnego Helwetów - raz wrzucali piłkę z rzutu wolnego, raz z auty, ale niewiele im to przyniosło.

46. min

II połowa rozpoczęta!

45. min

Gwizdek sędziego i koniec I połowy. Bez bramek, ale mecz dość wyrównany, choć klarowne sytuacje można policzyć na palcach jednej ręki. Zaangażowania i walki obydwu zespołom nie można jednak odmówić.

Wracamy za 15 minut!

41. min

Ależ okazja! Lustig precyzyjnie zagrywa w pole karne, ale tam fatalnie pudłuje Ekdal! Oj, będzie mu się ta sytuacja śniła po nocach, jeśli Szwedzi odpadną...

40. min

Forsberg wykonuje rzut wony, ale futbolówka po murze mija bramkę Sommera.

36. min

Piękna wymiana piłki w szwedzkim polu karnym. Zuber odgrywa do Dzemailiego, ale jego bomba z 16 metrów przelatuje nad poprzeczką!

32. min

Rodriguez chciał dośrodkowywać w pole karne z rzutu wolnego, a wyszedł mu...klasyczny ekstraklasowy centrostrzał.

30. min

Pierwsza żółta kartka w tym meczu - obejrzał ją szwedzki obrońca Mikael Lustig. Został w ten sposób ukarany po raz drugi w tym turnieju, co oznacza, że w przypadku ew. awansu podopiecznych Janne Anderssona do ćwierćfinału, ten zawodnik niestety w nim nie zagra.

28. min

Wreszcie! Po dośrodkowaniu z lewej strony i wybiciu piłki w okolice 11 metra, dopada do niej Marcus Berg i uderza z woleja, ale świetnie broni wyciągnięty jak struna Sommer.

26. min

Problem z grą Skandynawów i Helwetów jest taki, że o ile w środku pola gra toczy się całkiem szybkim tempem, o tyle gdy jedni bądź drudzy podchodzą do pola karnego rywala, w ich poczynania wkrada się sporo niedokładności.

23. min

Raz jeszcze dośrodkowywał Shaqiri i tym razem udało się doprowadzić do strzału - piłka trafiła na głowę Zubera, który jednak uderzył niecelnie.

18. min

Tak, jak się spodziewaliśmy - dużo twardej gry w środku pola, pressing (na korzyść Szwedów), mało klarownych sytuacji. To zdecydowanie będzie mecz walki.

14. min

Kolejne dośrodkowanie aktywnego w tych pierwszych minutach Shaqiriego, ale Drmić nie doszedł do piłki

11. min

Shaqiri zagrywał w pole karne do Dzemailiego, ale uprzedził go Olsen.

7-9. min

Dwie naprawdę niezłe okazje mieli w ciągu dwóch minut Szwedzi. Najpierw wysoko nad bramką uderzał Toivonen, potem w wyniku błędu szwajcarskiej defensywy sam na sam z Sommerem znalazł się Berg, ale wybito mu piłkę.

5. min

Pierwszy strzał Szwajcarów - Zuber jednak wprost w ręce Olsena.

3. min

W pierwszych kilu minutach zarówno Szwedzi, jak i Szwajcarzy zanotowali po jednej wrzutce, która zapowiadała się groźnie. Nic z tego jednak nie wyszło.

1. min

Zaczęli!

15:58

Przypomnijmy składy i ustawienia, w jakich wystąpią Szwedzi i Szwajcarzy:

15:55

Zawodnicy obydwu drużyn już na murawie, trwa odegranie hymnów.

15:53

Helweci w tym turnieju nie zachwycają, ale wykazali się tym samym, co Szwedzi - charakterem. W spotkaniu z Serbią szybko stracili bramkę, a mimo to zdołali odwrócić losy tej rywalizacji, która w praktyce dała im 2. miejsce w grupie E.

15:49

Szwedzi w znakomitym stylu wygrali "mecz o wszystko" z Meksykiem i triumfowali w grupie F. W starciu z "El Tri" pokazali wielki hart ducha po tym, co stało się kilka dni wcześniej w meczu z Niemcami. Skandynawowie trafili na 1:0, ale potem oddali prowadzenie, a w 95. minucie gol Toniego Kroosa odebrał im choćby punkt.

15:44

Witamy i zapraszamy na relację na żywo z przedostatniego meczu 1/8 finału Szwecja-Szwajcaria!