Justyna Dżbik, Kamil Nosel
Hubert Radzikowski

MŚ 2018: Rosjanie rozgromili Arabię w meczu otwarcia. Piękne gole!

14.06.2018 18:55

Rosja wygrała z Arabią Saudyjską aż 5:0 (2:0) w meczu otwarcia MŚ 2018. Bramki dla gospodarzy mundialu strzelali: Gazinskiy, Cheryshev (dwie), Dzyuba i Golovin. Szczególnej urody były dwa ostatnie trafienia.

Rosja - Arabia fot. PAP/EPA

Rosjanie rozegrali pierwszy mecz o stawkę od 24 czerwca 2017 roku, kiedy rywalizowali w Pucharze Konfederacji. Od tego momentu w ośmiu sparingach odnieśli tylko jedno zwycięstwo - 7 października nad Koreą Południową 4:2. Później przyszły trzy remisy i cztery porażki.

Nastroje wśród kibiców gospodarzy były raczej pesymistyczne, ale podopieczni selekcjonera Stanisława Czerczesowa, byłego trenera Legii Warszawa, spisali się powyżej oczekiwań. Rozgromili rywali aż 5:0 w najbardziej jednostronnym meczu otwarcia mundialu w historii. Poprzedni rekord należał do Brazylijczyków, którzy w 1950 roku w Rio de Janeiro pokonali Meksyk 4:0 (niektórzy za mecz otwarcia uznają też spotkanie tych samych drużyn w 1954 roku w Szwajcarii, kiedy "Canarinhos" wygrali 5:0).

Po pierwszych kilku minutach ostrożnej i wyrównanej gry na Łużnikach inicjatywę zaczęli przejmować gospodarze. Piłka krążyła szybciej między piłkarzami Czerczesowa, którzy zaskoczyli defensywę rywali w 12. minucie. Wówczas pierwszą bramkę turnieju zdobył uderzeniem głową Jurij Gazinski.

W 24. minucie Rosjanie stracili jedną ze swoich największych gwiazd - kontuzji bez kontaktu z rywalem doznał Alan Dzagojew, który powolnym krokiem zszedł z boiska, trzymając się za tylną część uda.

Zastąpił go znany z występów m.in. w Realu Madryt i Villarrealu Denis Czeryszew, który rozruszał lewą stronę pomocy gospodarzy. Niemal od razu po wejściu na plac gry przeprowadził groźny rajd, który zakończył się jednak stratą piłki blisko bramki.

W 43. minucie Czeryszew był już skuteczny. Wbiegł w pole karne, otrzymał podanie od Romana Zobnina, markując strzał "położył" na murawie dwóch obrońców Arabii Saudyjskiej i mocnym strzałem nie dał żadnych szans bramkarzowi.

Od tego momentu kontrola podopiecznych Czerczesowa nad spotkaniem była absolutna. Rywale przez cały mecz nie oddali ani jednego celnego strzału, natomiast gospodarze zdobywali kolejne bramki. Na 3:0 podwyższył w 71. minucie głową Artiom Dziuba, który na boisku pojawił się niewiele ponad minutę wcześniej.

Z kolei w pierwszej doliczonej minucie efektownym strzałem zewnętrzną częścią lewej stopy popisał się Czeryszew, zdobywając swoją drugą bramkę tego wieczoru. Wynik ustalił trzy minuty później Aleksandr Gołowin bezpośrednim strzałem z rzutu wolnego. Argentyński sędzia Nestor Pitana pozwolił Saudyjczykom wznowić grę, a po kilku sekundach zagwizdał po raz ostatni.

W drugim meczu grupy A Egipt zagra w piątek z Urugwajem. Spotkanie zaplanowano na godz. 14 czasu polskiego. Tego dnia rozpocznie się też rywalizacja w grupie B: Iran spotka się z Marokiem, a Hiszpania z Portugalią.

Tak relacjonowaliśmy mecz Rosja - Arabia Saudyjska:

90. min.

I sędzia kończy ten mecz! Rosja na otwarcie MŚ pokonała Arabię Saudyjską aż 5:0!

90. min.

Golovin... GOL! 5:0!!!

90. min.

Będzie jeszcze jedna okazja do Rosji. Rzut wolny blisko pola karnego.

90. min.

Przymierzył zza pola karnego zewnętrzną częścią stopy i wpakował piłkę do bramki!

90. min.

GOOOL!!! Cheryshev!!! Co za bramka!

90. min.

Trzy minuty doliczone.

88. min.

Golovin fauluje w środku pola. Żółta kartka. Co ciekawe pierwsza w tym meczu.

86. min.

Jeszcze rzut wolny dla Rosji... Dośrodkowanie w pole karne, ale wybijają obrońcy.

84. min.

Na boisku dzieje się coraz mniej, więc pora na trochę statystyk. Golovin przebiegł już prawie 12 km, a mamy dopiero 84. min.

83. min.

Jeszcze długie zagranie w pole karne Rosjan, ale łapie pewnie Akinfeev.

82. min.

88 sekund - tyle potrzebował Dzyuba na zdobycie gola po wejściu na boisko.

78. min.

Grają jeszcze Saudyjczycy. Budują kolejne akcje, ale nie mogą przedostać się pod pole karne Rosji.

75. min.

78 011 widzów na stadionie Łużniki ogląda dziś na żywo mecz Rosja - Arabia.

72. miin.

Golovin w pole karne wprost na głowę Dzyuby, a ten nie marnuje świetnej sytuacji i mamy 3:0!

71. min.

GOOOL!!! Dzyuba! Co za wejście!

70. min.

Kolejna zmiana w drużynie Rosji: Dzyuba wchodzi za Smolova.

68. min.

Teraz ładna akcja Zbonina - wszedł w pole karne, strzela w długi róg! Odbija piłkę bramkarz!

65. min.

Akcja gospodarzy - dośrodkowanie w pole karne, Cheryshev strzela głową! Pewnie łapie piłkę Abdullah.

54. min.

Zmiana też w drużynie rosyjskiej: Samedov schodzi, wchodzi Kuziaev.

64. min.

Zmiana w reprezentacji Arabii Saudyjskiej: Schodzi Otayf, za niego Almuwallad.

63. min.

Tutaj możecie zobaczyć bramkę Cherysheva z końcówki pierwszej połowy:

62. min.

Rozgrywają odważnie Saudyjczycy. Teraz to Rosjanie są w odwrocie. Mają dwie bramki przewagi, ale do końca meczu jeszcze około 30 minut.

58. min.

Kolejna szansa Arabii! Strzał głową, ale także niecelny. Robi się groźnie pod bramką gospodarzy.

56. min.

A teraz powinno być 2:1. Dośrodkowanie z prawej strony na 5. metr, piłka do Taiseera, ale ten w nią nie trafia!

54. min.

Przypomnijmy, że w tej grupie grają jeszcze Egipt i Urugwaj. Te zespoły zagrają ze sobą jutro. Wszystkie grupy MŚ 2018 zobaczycie tutaj - (KLIK).

52. min.

Teraz Samedov z dystansu! Mocno, ale niecelnie. Szkoda, bo wiele nie brakowało.

50. min.

Długa piłka do Smolova, ale w ostatniej chwili wybił mu ja spod nóg jeden z rywali.

47. min.

Rosjanie od początku starają się kontrolować grę. Trudno im jednak podejść pod bramkę rywala.

46. min.

Zaczynamy drugą połowę!

45. min.

Wracamy za kilka minut...

45. min.

Koniec pierwszej połowy! Rosja prowadzi z Arabią Saudyjską 2:0!

43. min.

Błąd obrony gości. Szybkie rozegranie, piłka do Cherysheva, ten mija na zamach dwóch rywali i z bliskiej odległości pakuje piłkę do siatki!

43. min.

GOOOL! Cheryshev!!!

42. min.

Teraz Cheryshev w polu karnym rywali, mija jednego rywala, próbuje jeszcze jednego i... traci piłkę.

35. min.

Kontratak reprezentacji Rosji. Smolov do Golovina, ten jest już w polu karnym, pada po starciu z rywalem. I co? Nie ma rzutu karnego! Powtórka pokazuje, że sędzia podjął słuszną decyzję.

33. min.

Smolov teraz próbował tzw. elastico przejść jednego z rywali. Nie do końca to wyszło i strata.

31. min.

Rzut wolny dla Saudyjczyków. Dośrodkowanie... Yasser strzela głową! Niecelnie.

28. min.

Teraz Salem z dystansu! Wysoko nad bramką Akinfeeva.

26. min.

Rozgrywali piłkę Saudyjczycy, ale przejął ją Cheryshev. Rusza z kontratakiem, dośrodkowuje... Nic z tego nie wyszło.

24. min.

Tak, Dzagoev schodzi z boiska. W jego miejsce pojawia się Cheryshev.

22. min.

Nic z tego nie wyszło. Kontratak Rosjan i... pada na murawę Dzagoev. Wygląda to na kontuzję mięśniową.

21. min.

Wreszcie akcja gości! Piłka na lewej stronie, dośrodkowanie do Alsahlawiego - strzał głową! Zablokowany. Będzie rzut rożny.

20. min.

Rozgrywają piłkę Saudyjczycy. Mają jednak problem, by wyjść z własnej połowy.

16. min.

Odgwizdany jednak spalony. Nawet gdyby piłka wpadła do siatki, nie zostałaby uznana.

15. min.

Teraz kolejna szansa dla gospodarzy! Fernandes wpada w pole karne - podanie do Smolova - strzał! Zablokowany! Jeszcze bramkarz wybija z linii!

12. min.

Dośrodkowanie w pole karne, tam na dalszym słupku odnajduje się na Gazinskii i głową trafia do siatki!

12. min.

GOOOL!!! Mamy pierwsze trafienie mundialu!

11. min.

Teraz piłka do Dzagoeva, ten jest w polu karnym - strzela! Zablokowany!

10. min.

Nic z tego nie wyszło, w kontrataku Saudyjczycy, ale świetny powrót Golovina.

9. min.

Będzie kolejny rzut rożny dla Rosji.

7. min.

Teraz Rosjanie! Dzagoev na lewej stronie, zagrywa na prawo do Fernandesa, ten do Samedova - strzał! Zablokowany!

5. min.

Teraz w odpowiedzi Saudyjczycy. Dośrodkowanie w pole karne.. Reklamują sędziemu zagranie ręką, ale arbiter wyraźnie pokazuje, że nie ma mowy o rzucie karnym.

3. min.

Rzut rożny dla Rosji. Zhirkov w pole karne... Wybija Alburayk.

2. min.

Pierwsza szansa gospodarzy! Mario Fernandes do Samedova, ale ten pogubił się w polu karnym rywala.

1. min.

Zaczynamy!

17:00

Pora na przywitanie kapitanów.

16:57

Czas na hymny!

16:56

A teraz prezydent FIFA, Gianni Infantino. - Od tego momentu przez cały miesiąc świat będzie żyć piłką nożną. Cieszcie się tym świętem - powiedział Włoch.

16:55

- Wszystkim życzę niesamowitych emocji i pięknego mundialu - zakończył.

16:52

Najpierw Wladimir Putin. - To wielkie piłkarskie święto odbędzie się po raz pierwszy w Rosji. jesteśmy dumni, że możemy być gospodarzami mistrzostw - mówi.