Dramat w Kazaniu! Polska przegrała z Kolumbią i żegna się z mundialem!

Andreas Nicolaides
24.06.2018 21:51
Polska - Kolumbia

Reprezentacja Polski w meczu 2. kolejki fazy grupowej MŚ 2018 przegrała z Kolumbią 0:3 (0:1) i straciła szanse na awans do 1/8 finału. Gole dla zespołu z Ameryki Południowej strzelali: Mina, Falcao i Cuadrado.

TERMINARZ MUNDIALU 2018 - WSZYSTKIE MECZE

Po nieudanym początku mundialu trenerzy obu drużyn zdecydowali się na roszady w składzie, obaj dokonali po cztery w porównaniu do pierwszego, przegranego meczu w Rosji. Adam Nawałka dał szansę Janowi Bednarkowi, Bartoszowi Bereszyńskiemu, Jackowi Góralskiemu i Dawidowi Kownackiemu. Zabrakło w "11" m.in. Kamila Grosickiego i Jakuba Błaszczykowskiego. Z kolei w ekipie "Los Cafeteros" od pierwszego gwizdka na boisku był James Rodriguez.

Zgodnie z zapowiedziami Polacy zaczęli z zębem, agresywniej niż z Senegalem. Pierwsze minuty należały do nich, ale bez dogodnych okazji do zdobycia bramki. Kolumbijczycy po raz pierwszy zaatakowali w dziewiątej minucie, ale też bez efektu.

Gra toczyła się głównie w środku pola, dużo było walki, pojedynków powietrznych, a składnych ataków niewiele. W tym fragmencie bez zarzutów spisywała się polska defensywa, z kolei w akcje biało-czerwonych angażowało się zbyt mało zawodników, by liczyć na powodzenie.

Po pół godzinie gry drużyna z Ameryki Południowej podkręciła tempo, a może to u Polaków pojawiły się pierwsze oznaki zmęczenia. W 36. minucie aktywny Juan Cuadrado "zatańczył" w polu karnym z Maciejem Rybusem oraz Grzegorzem Krychowiakiem i dopiero interwencja Wojciecha Szczęsnego przerwała jego rajd.

Optyczna przewaga Kolumbii rosła i w 40. minucie przyniosła efekt. Po rzucie rożnym James Rodriguez dośrodkował, a w polu karnym polskiego bramkarza uprzedził Yerry Mina i strzałem głową zapewnił swojemu zespołowi prowadzenie.

W drugiej połowie animuszu wystarczyło biało-czerwonym na kilka minut. Rywale panowali nad sytuacją i potrafili dwoma, trzema podaniami przedostać się pod polskie pole karne. Momentami zawodnicy Nawałki razili nieporadnością, jak w sytuacji, gdy po stracie zwlekającego z podaniem Kownackiego zamiast groźnej akcji Polaków Juan Fernando Quintero niebezpiecznie uderzył na bramkę Szczęsnego.

W 58. minucie Robert Lewandowski ładnie wyszedł do podania Krychowiaka z głębi pola, opanował piłkę, ale jego strzał obronił wybiegający z bramki David Ospina.

W 70. minucie było już 0:2. Quintero świetnie obsłużył bezproduktywnego wcześniej Radamela Falcao i kapitan Kolumbijczyków w sytuacji sam na sam płaskim strzałem uzyskał swojego pierwszego gola w mistrzostwach świata. Polacy niżej spuścili głowy i po kolejnych pięciu minutach przegrywali już 0:3. James Rodriguez jednym podaniem ominął całą polską obronę tak, że Juan Cuadrado, jeden z bohaterów spotkania, znalazł się sam przed klubowym kolegą z Juventusu Turyn i strzałem z linii pola karnego zdobył trzecią bramkę.

W końcówce biało-czerwoni stworzyli sobie dwie okazje. Najpierw po rzucie rożnym piłka trafiła do Krychowiaka, ale jego uderzenie z czterech metrów zablokował Mateus Uribe. Później jeszcze strzałem pod poprzeczkę próbował Ospinę zaskoczyć Lewandowski, ale bramkarz wybił piłkę.

Bliscy czwartego trafienia byli ćwierćfinaliści poprzedniego mundialu, ale Bednarek zdołał wybić z linii bramkowej piłkę po zagraniu Uribe... piętą.

Trzeci turniej tej rangi w tym stuleciu kończy się dla Polaków praktycznie w ten sam sposób - po dwóch porażkach wiadomo, że trzeci mecz będzie stanowił pożegnanie, bo szans na awans do 1/8 finału już nie ma.

TAK RELACJONOWALIŚMY MECZ POLSKA - KOLUMBIA:

90. min.

Koniec meczu! Polska przegrała z Kolumbią 0:3 i żegna się z marzeniami o wyjściu z grupy.

90. min.

Załamani nasi piłkarze, ale trudno się temu dziwić. Ostatni mecz z Japonią zagrają tylko o honor.

90. min.

Pięć minut doliczonych, ale tu już nic się nie zmieni.

90. min.

Długa piłka do Teodorczyka, ale nasz reprezentant fauluje rywala. Rzut wolny dla Kolumbii.

89. min.

Lewandowski uderzył zza pola karnego! Świetnie broni Ospina!

88. min.

Jeszcze ruszają z akcją Polacy. Walczą o honorowe trafienie.

86. min.

Żółta kartka dla Góralskiego za faul na Jamesie.

84. min.

Ależ teraz chciał sprytnie pokonać Szczęsnego Uribe. Piętką uderzył, piłka leciała do bramki, ale wybijł w ostatniej chwili Bednarek.

84. min.

Pozostał na boisku Ospina, choć wyraźnie utyka.

82. min.

Ospina został nadepnięty przez jednego ze swoich kolegów. Leży na boisku.

81. min.

Była teraz szansa! Grosicki w pole karne z rzutu rożnego, piłka spada pod nogi Krychowiaka - strzał z bliska! Zablokowany!

80. min.

Zmiana teraz w reprezentacji Polski: Glik za Pazdana.

78. min.

Zmiana w reprezentacji Kolumbii: Bacca za Falcao.

76. min.

Fantastyczne zagranie Jamesa na wolne pole do Cuadrado, ten nie dał szans Pazdanowi w pojedynku szybkościowym i w sytuacji jeden na jednego pokonał Szczęsnego.

75. min.

GOOOL! Kolumbia prowadzi już 3:0! Cuadrado!

74. min.

Teraz szansa dla Zielińskiego - strzela z dystansu! Daleko od bramki.

74. min.

Teodorczyk już na boisku. Zmienił Bereszyńskiego.

72. min.

Teodorczyk szykuje się do wejścia na boisko.

70. min.

Ładna akcja reprezentacji Kolumbii. "Rozklepali" nasza obronę. Krychowiak złamał linię spalonego i Falcao wyszedł sam na sam ze Szczęsnym. Strzałem w długi róg trafił na 2:0.

70. min.

GOOOL! Falcao! Kolumbia prowadzi 2:0!

68. min.

Dośrodkowanie na Krychowiaka, ten zgrywa do środka... Nie dał rady Lewandowski w walce z dwoma rywalami.

68. min.

Będzie szansa. Rzut wolny dla reprezentacji Polski po faulu na Góralskim.

66. min.

Wreszcie Polacy pograli trochę piłką. Podeszli pod pole karne rywala. Od autu wznawia Piszczek. Rzuca w stronę Lewandowskiego, ale ten nie zdołał oddać strzału.

64. min.

Pressing Lewandowskiego, ale faulował kapitan reprezentacji Polski przy próbie odbioru piłki.

61. min.

Faul taktyczny Bednarka w środku pola. Żółta kartka.

60. min.

Kolejne dalekie zagranie, ale tym razem niecelne.

58. min.

Ależ szansę miał Lewandowski! Długa piłka, świetnie przyjął "Lewy", sam na sam z bramkarzem - strzela! Ale świetnie wyszedł z bramki Ospina i obronił to uderzenie!

57. min.

Jest zmiana w reprezentacji Polski: Grosicki za Kownackiego.

56. min.

Strata w środku pola. Rusza James z kontratakiem, zagrywa do Quintero, ten strzela! Zablokowany!

55. min.

Piszczek dośrodkowuje w pole karne. Nie miał problemów z wyłapaniem tej piłki Ospina.

54. min.

Szykuje się do wejścia Kamil Grosicki.

53. min.

James teraz w polu karnym - strzela! Blokuje Bednarek!

52. min.

Mieliśmy dużo szczęścia! Urwał się na skrzydle Caudrado, wycofał do Falcao - strzał! Niecelny!

51. min.

Quintero z dystansu! Ale daleko od bramki.

48. min.

Bereszyński znów na prawej stronie, mija rywala, wykłada piłkę na linię pola karnego, ale tam Lewandowski uprzedzony przez jednego z obrońców.

47. min

Pierwsza akcja biało-czerwonych. Piłka na Bereszyńskiego, ale ostatecznie ląduje w rekach bramkarza Kolumbii.

46. min.

Reprezentacja Polski póki co bez zmian.

46. min.

Czas na drugą połowę!

45. min.

Czas na kilka opinii z Twittera:

45. min.

Koniec pierwszej połowy! Polska przegrywa z Kolumbią 0:1.

45. min.

Radzą sobie Kolumbijczycy z dośrodkowaniem Zielińskiego. Piłka jeszcze spada pod nogi Rybusa, ale ten jej nie przejął.

45. min.

Piłka do Rybusa na lewa stronę, jest dośrodkowanie, ale zablokowane. Będzie jednak rzut rożny.

45. min.

Szansa na kontratak dla Polski, ale Mina "czyści" Lewandowskiego.

45. min.

Kolumbia nie oddaje piłki. Teraz Krychowiak fauluje Jamesa.

45. min.

Aż cztery minuty doliczone.

45. min.

Wreszcie Rybus pokazał się na lewej stronie, ale jego dośrodkowanie zablokowane.

43. min.

Kolumbijczycy spokojnie rozgrywają piłkę na własnej połowie. Wreszcie prostopadła piłka do Jamesa, ale ten jest na spalonym.

42. min.

Od kilki minut Polacy nie potrafią zagrozić bramce rywali. To Kolumbia kontroluje mecz.

39. min.

Krótko rozegrany rzut rożny. Piłka do Jamesa, ten fantastycznie zagrywa na głowę Miny, a ten strzałem głowa pokonał Szczęsnego.

39. min.

GOOOL! Kolumbia prowadzi!

36. min.

Cuadrado teraz w polu karnym, mija dwóch naszych reprezentantów - dogrywa wzdłuż linii! Świetnie odbija piłkę Szczęsny!

35. min.

Cuadrado teraz zza pola karnego! Fatalnie uderzył. Wznowi od bramki Szczęsny.

33. min.

Długa piłka do Cuadrado, ten wpada w pole karne, ale radzi sobie z nim defensywa biało-czerwonych.

32. min.

Mateus Uribe wchodzi na boisko.

30. min.

Będzie zmiana w reprezentacji Kolumbii. Zejdzie z powodu kontuzji Aguilar.

29. min.

Ucierpiał Piszczek. Rywal wysoko podniósł nogę i trafił nią w głowę naszego zawodnika. Na szczęście to nic poważnego.

28. min.

Dużo teraz walki w środku pola. Nie odpuszczają ani jedni, ani drudzy.

25. min.

Teraz to rywale kontratakują. James na wolne pole do Falcao, ten piętą zgrywa do Cuadrado. Na szczęście nie sięgnął piłki.

23. min.

W odpowiedzi Lewandowski na skrzydle, zagrywa do środka. Wybija piłkę Mina.

22. min.

Kapitalna akcja Kolumbii na prawej stronie. Piłka do Ariasa - płaskie dośrodkowanie... Znów dobrze Pazdan!

21. min.

Groźny kontratak Kolumbii. Falcao wychodzi na czysta pozycję, zagrywa do boku... Na szczęście za lekko. Przejmuje Pazdan.

19. min.

Rzut rożny dla Polski. Dośrodkowanie... Oddalają grę Kolumbijczycy.

18. min.

Zieliński uderzył teraz zza pola karnego! Zablokowany!

17. min.

Sanchez ostro teraz wszedł w Lewandowskiego. Sędzia nie wyciąga jednak kartki.

16. min.

Bardzo szybkie tempo tego meczu. Gra Polaków może się jednak podobać.

16. min.

Od autu wznawiają Polacy, ale szybko tracą piłkę.

13. min.

Nadepnięcie Lewandowskiego na rękę rywala:

12. min.

Krychowiak teraz dalekie zagranie na Kownackiego, ale lepszy Mina.

11. min.

Faulowany w środku pola Krychowiak.

9. min.

Akcja Kolumbijczyków. Dośrodkowanie, ale dobrze wybijają biało-czerwoni.

8. min.

Lewandowski fauluje teraz rywala. Po chwili stanął jeszcze na jego stopę. Zwija się z bólu Kolumbijczyk.

6. min.

Krótka przerwa w grze. Bramkarz Kolumbii ucierpiał w starciu z Kownackim.

5. min.

Długa piłka na Lewandowskiego, ten przepuszcza do Zielińskiego, ale ten nie zdołał wyjść na czystą pozycję. Wycofanie do Bereszyńskiego, wrzutka... Radzą sobie z nią defensorzy Kolumbii.

4. min.

Ucierpiał w starciu z Falcao Michał Pazdan. Na szczęście nie będzie potrzebna interwencja lekarzy.

3. min.

Kolejny rzut rożny dla biało-czerwonych. Krótko rozegrany, ale wrzutka po chwili zablokowana.

2. min.

Rzut rożny dla Polski. Dośrodkowanie... Nikt nie przejął tej piłki.

2. min.

Pierwsza akcja biało-czerwonych! Kownacki w pole karne... Wybija Sanchez!

1. min.

Zaczynamy mecz!

19:57

Przywitanie kapitanów i za chwilę zaczynamy!

19:54

Przed nami hymny!

19:53

Wychodzą!

19:51

Piłkarze obu ekip czekają już na wyjście na boisko.

19:49

Składy obu ekip:

19:47

Meczu nie może doczekać się Mateusz Borek:

19:45

Kto dziś przegra, odpadnie z rozgrywek. W przypadku remisu obie ekipy zachowają szanse na grę w 1/8 finału.

19:42

Przypominamy, że w pierwszej kolejce oba zespoły przegrały swoje mecze - Polska z Senegalem 1:2, a Kolumbia z Japonią w takim samym stosunku bramkowym.

19:39

Dzisiejszy mecz oglądać będzie oczywiście prezydent Andrzej Duda. Tak zmotywował Roberta Lewandowskiego.

19:35

Tutaj jeszcze kilka zdjęć z tzw. przywitania piłkarzy z murawą:

19:31

Mecz Polska - Kolumbia odbędzie się w Kazaniu:

19:28

Za nami pierwszy mecz 2. kolejki tej grupy. Senegal zremisował 2:2 z Japonią. Co ten wynik oznacza dla Polski?