Polska – Japonia: FIFA skomentowała żenującą końcówkę meczu

Maciej Walasek
30.06.2018 10:31
Polska - Japonia
fot. PAP/EPA

FIFA odniosła się do ostatnich minut meczu Polska – Japonia. Końcówka spotkania nie miała niczego wspólnego z futbolem, dlatego światowa federacja piłkarska postanowiła zareagować.

MUNDIAL 2018 - GRUPY, TABELE, DRABINKA. Zobacz wszystkie grupy MŚ

Polska pokonała Japonię w swoim ostatnim występie na mistrzostwach świata w Rosji. Aczkolwiek styl w jakim zrobili to biało-czerwoni pozostawia wiele do życzenia. Podopieczni Adama Nawałki mieli kilka dogodnych okazji do podwyższenia wyniku. Niemniej jednak nie to najbardziej utrwaliło się w pamięci kibiców podczas tego spotkania.

Zobacz także

W ostatnich minutach gry doszło do kompromitującej sytuacji, w której Japończycy będąc i tak pewnym wyjścia z grupy, podawali sobie piłkę na środku boiska. Nasi piłkarze nie naciskali na rywala, bo i tak prowadzili. Skandaliczne zachowanie nie przeszło bez echa, a eksperci z całego świata krytykują postawę obu drużyn. Całe zdarzenie skomentowała FIFA.

- Zasada fair play była znana jeszcze przed mundialem, wszystkim zespołom - powiedział dyrektor departamentu FIFA ds. organizacji turnieju, Colin Smith. - Nie możemy więc teraz nikogo karać. Wszyscy wiedzieli, co decyduje o kolejności w tabeli grupy.

- Chcemy za wszelką cenę uniknąć sytuacji, że o tym, kto ma zagrać dalej, a kto odpaść decydowało losowanie - powiedział Smith. - Stąd pomysł z rankingiem fair play. Po MŚ w Rosji na pewno przeanalizujemy mecz Polska - Japonia, wyciągniemy wnioski i być może zaproponujemy zmianę w przepisach. Na razie gramy wedle reguł, które ogłosiliśmy przed mundialem.

RadioZET.pl/SportoweFakty.pl/MW