FIFA płaci za porażkę. Tyle zarobi reprezentacja Polski

Dominik Gołdyn
25.06.2018 14:56
Reprezentacja Polski
fot. PAP/EPA

Polska po porażkach z Senegalem i Kolumbią pożegnała się z tegorocznym mundialem w Rosji. W czwartek drużyna Adama Nawałki rozegra ''mecz o honor'' z Japonią. Business Insider Polska podał, jaką kwotę za występ na MŚ otrzyma reprezentacja Polski.  

MUNDIAL 2018 - GRUPY, TABELE, DRABINKA. Zobacz wszystkie grupy MŚ

Zagłosuj

Czy Adam Nawałka powinien pozostać na stanowisku trenera reprezentacji Polski?

Liczba głosów:

Sukces w mundialu to nie tylko prestiż, ale i pieniądze. Reprezentacja, która wywalczy tytuł mistrzowski, zarobi 38 milionów dolarów, o trzy więcej niż w 2014 roku. Finalista otrzyma 28 mln, a federacja brązowych medalistów może liczyć na 24 mln.

Mundial 2018. Ile zarobią polscy piłkarze? 

Za udział w mundialu FIFA zapłaci każdemu osiem milionów dolarów. Gdyby biało-czerwoni awansowali z grupy, otrzymaliby dodatkowe 12 mln. Łączna pula nagród dla uczestników MŚ w Rosji to 400 mln USD.

Dodatkowo na kadrowiczów czeka 40 procent premii od PZPN, którą wywalczą dla Polski w Rosji. Jest to kwota 3,2 mln dolarów. 

Zobacz także

Na zyski mogą liczyć też kluby, z których wywodzi się 736 piłkarzy-uczestników mundialu. Każdy dzień ich przebywania w Brazylii międzynarodowa federacja wyceniła na 8530 dolarów, czyli niemal trzykrotnie więcej niż cztery lata temu. Wówczas Bayern Monachium z tytułu udziału swoich zawodników w mundialu zarobił ponad 1,7 mln USD, a środki z FIFA trafiły łącznie do 396 zespołów.

RadioZET.pl/PAP/Business Insider Polska/DG