Zamknij

Rekordowa liczba rzutów karnych na MŚ. Duża w tym zasługa VAR-u

Krzysztof Sobczak
26.06.2018 11:20
Karny w meczu Iran - Portugalia
fot. PAP/EPA

W dotychczasowych 36 spotkaniach (z 64) piłkarskich mistrzostw świata w Rosji sędziowie podyktowali 20 rzutów karnych, co stanowi rekordową liczbą w historii tej imprezy.

MUNDIAL 2018 - GRUPY, TABELE, DRABINKA. Zobacz wszystkie grupy MŚ

Dotychczas najwięcej "jedenastek", nie licząc konkursu karnych w fazie pucharowej, piłkarze wykonywali w trakcie mundiali w 1990, 1998 i 2002 roku - po 18. W Rosji tę liczbę poprawiono jeszcze przed końcem rundy grupowej.

Z 20 rzutów karnych podyktowanych na rosyjskich stadionach 15 zakończyło się zdobyciem gola. Wśród pięciu zawodników, którzy zmarnowali szansę są m.in. Argentyńczyk Lionel Messi i Portugalczyk Cristiano Ronaldo.

VAR na mundialu w Rosji

Mundial w Rosji jest pierwszym, w którym sędziowie mogą w czasie meczów korzystać z systemu analizy wideo (VAR) i weryfikować swoje decyzje dotyczące m.in. rzutów karnych.

Dzięki powtórkom jedenastki otrzymała m.in. Francja w starciu z Australią, Belgia w meczu z Tunezją czy też Iran w spotkaniu z Portugalia. Nie brakowało jednak także kontrowersji, jak choćby w rywalizacji Arabii Saudyjskiej z Egiptem, kiedy mimo VAR-u arbiter podyktował wątpliwego karnego.

RadioZET.pl/PAP/KS