Zamknij

Brytyjscy kibole nie wjadą do Rosji. Policja zabrała im paszporty

Krzysztof Sobczak
13.06.2018 14:33
Brytyjscy kibole nie wjadą do Rosji na czas MŚ 2018
fot. PAP/EPA

Brytyjska policja poinformowała w środę o tymczasowej konfiskacie paszportów ponad 1200 chuliganów piłkarskich, których obejmują zakazy stadionowe w Wielkiej Brytanii w celu powstrzymania ich przed wyjazdem na rozpoczynające się w czwartek mistrzostwa świata w Rosji.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Jak podkreślono, listy domagające się oddania dokumentu zostały wysłane do 1312 osób, z czego 1254 (96 proc.) wywiązało się z żądania policji w terminie.

Zobacz także

- Mistrzostwa świata to festiwal futbolu, na którym nie ma miejsca na przemoc lub zakłócanie porządku publicznego (...) Brytyjski system zakazów stadionowych jest unikalny i pozwala nam na to, aby osoby, które mogłyby chcieć wywołać kłopoty w Rosji zostały w domu - tłumaczył wiceminister spraw wewnętrznych odpowiedzialny za policję Nick Hurd.

Paszporty będą przetrzymywane przez policję aż do zakończenia finału MŚ, który zaplanowany jest na 15 lipca br. Na lotniska i porty morskie skierowane zostaną także dodatkowe patrole policji wyszkolone w rozpoznawaniu osób z trwającymi zakazami stadionowymi.

Brytyjskie zakazy stadionowe są nakładane przez sądy, maksymalnie na okres dziesięciu lat. Ich złamanie jest przestępstwem, za które grozi kara finansowa w wysokości 5 tys. funtów i sześć miesięcy więzienia.

MŚ 2018: Z kim gra Anglia?

Łącznie brytyjskie władze spodziewają się, że do Rosji wyjedzie ok. 10 tys. kibiców reprezentacji Anglii. "Trzy Lwy" rozegrają swoje mecze grupowe z Tunezją, Panamą i Belgią w Wołgogradzie, Niżnym Nowogrodzie i Kaliningradzie.

TO TAKŻE MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/PAP/KS