Korea Płd. - Niemcy: Co się musi stać, aby Niemcy wyszły z grupy?

Krzysztof Sobczak
27.06.2018 15:30
Niemcy moga odpaść z turnieju nawet przy zwycięstwie z Koreą
fot. pixathlon / Contrast/REPORTER/EastNews

W środę zapadną rozstrzygnięcia w grupie F. Szanse na awans mają wszystkie cztery drużyny, nawet Korea Południowa, która jest jeszcze bez punktu. Może się jednak okazać, że sześć "oczek" nie da upragnionej promocji Meksykowi, Szwecji lub Niemcom.

Zagłosuj

Czy Niemcy wyjdą z grupy?

Liczba głosów:

RELACJA NA ŻYWO. Treść odświeża się automatycznie co 60 sekund

MUNDIAL 2018 - GRUPY, TABELE, DRABINKA. Zobacz wszystkie grupy MŚ

To najbardziej wyrównana grupa piłkarskich mistrzostw świata. Obecnie liderem z kompletem sześciu punktów jest Meksyk, za nim z trzema "oczkami" i identycznym bilansem bramek (2-2) są Niemcy i Szwecja, natomiast stawkę zamyka Korea Południowa, która przegrała oba spotkania. Mimo to każda z czterech ekip może jeszcze myśleć o udziale w 1/8 finału.

Sytuacja w tej grupie tak się ułożyła, że sześć punktów może nie dać awansu. Jeśli Meksyk przegra ze Szwecją, a Niemcy ograją Koreę, to trzy drużyny uzyskają właśnie taki dorobek. Wtedy będzie liczył się bilans bramkowy, w dalszej kolejności liczba strzelonych goli, a potem klasyfikacja fair-play i w skrajnych przypadkach losowanie. Zasada jest więc prosta: Meksyk, Szwecja i Niemcy muszą nastrzelać jak najwięcej bramek, aby wypracować sobie korzystną pozycję.

Korea Płd. - Niemcy: Co się musi stać, aby Niemcy nie odpadły?

Faworytem tej grupy jeszcze przed mundialem byli Niemcy, ale ich sytuacja skomplikowała się po porażce z Meksykiem. Szczęśliwe zwycięstwo ze Szwecją przywróciło ich do życia, a w starciu z Koreą Południową powinni dopełnić formalności i zameldować się w fazie pucharowej. Nie wszystko zależy jednak od nich.

Załóżmy, że Szwecja ogra Meksyk 1:0, a Niemcy pokonają w takim samym stosunku Koreę. Wtedy trzy drużyny będą miały sześć punktów i... identyczny bilans bramek (3-2)! W takie sytuacji o awansie będą decydowały żółte i czerwone kartki. Tylko że tutaj też pojawiają się komplikacje...

MŚ 2018: Klasyfikacja fair-play zdecyduje o awansie?

Obecnie najgorsi w tej klasyfikacji są Niemcy, bo oni jako jedyni otrzymali czerwoną kartkę (Jerome Boateng w meczu ze Szwecją). Szwedzi mają tylko trzy żółte, a Meksykanie dwie. Jest więc bardzo blisko remisu, a w takim przypadku decydować będzie losowanie.

Z drugiej strony, Niemcy mogą nawet przegrać, a i tak awansować do fazy pucharowej, ale wtedy musieliby stracić mniej goli niż Szwedzi.

Korea Płd. - Niemcy: Co z Koreą?

Mimo dwóch porażek minimalne szanse na awans ma jeszcze Korea Południowa, ale tutaj sprawa jest bardzo skomplikowana i zakrawa o "mission impossible". Azjaci musieliby bowiem wysoko ograć Niemców, a Meksyk Szwecję.

Oba mecze grupy G: Korea Płd. - Niemcy i Meksyk - Szwecja rozpoczną się o godz. 16.

RadioZET.pl/KS