Hiszpania odpowiedziała Portugalii! Trudna przeprawa z Iranem

Andreas Nicolaides
20.06.2018 21:15
Hiszpania pokonała Iran na MŚ 2018

Hiszpania po bardzo trudnym i zaciętym boju pokonała Iran 1:0 w meczu grupy B mistrzostw świata i wspólnie z Portugalią zajmuje 1. miejsce w stawce. Jednego gola, trzeciego w tym turnieju, zdobył Diego Costa.

Zagłosuj

Czy Hiszpania zdobędzie mistrzostwo świata?

Liczba głosów:

Od początku spotkania Iran skupiony był praktycznie tylko na defensywie. Długimi fragmentami wszyscy jego piłkarze znajdowali się nie dalej niż 35 m od własnej bramki.

Hiszpanie natomiast cierpliwie konstruowali akcje, ale nie potrafili się przebić. Nieliczne próby strzałów zza pola karnego były natomiast blokowane. W pierwszej połowie złoci medaliści MŚ 2010 popisali się tylko jednym celnym uderzeniem.

W 50. minucie ładnie z dystansu strzelał Sergio Busquets, ale bramkarz Alireza Beiranvand nie dał się zaskoczyć. Chwilę później niespodziewanie groźną akcję przeprowadzili Irańczycy. Karim Ansarifard nie trafił jednak w bramkę.

Hiszpania - Iran: Trzeci gol Diego Costy

Jak się okazało, decydująca sytuacja miała miejsce w 54. minucie. Piłkę w irańskim polu karnym dostał Diego Costa. Stojący tyłem do bramki Hiszpan próbował się odwrócić i strzelić. Interweniujący Ramin Rezaeian natomiast tak niefortunnie wybijał piłkę, że ta odbiła się od nogi Costy i wpadła do siatki.

Iran porzucił ultradefensywne ustawienie i zaczął myśleć o wyrównaniu. Zaledwie dziesięć minut później po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Saeid Ezzatollahi nawet trafił do bramki, ale urugwajski sędzia Andres Cunha po konsultacji z arbitrem mającym dostęp do powtórek wideo odgwizdał pozycję spaloną Irańczyka.

Bardzo gorąco w hiszpańskim polu karnym było jeszcze w 82. minucie. Najpierw przy linii bocznej Vahid Amiri w dziecinny sposób ograł występującego po raz 100. w drużynie narodowej Gerarda Pique - przepuścił piłkę między jego nogami i dośrodkował. Mehdi Taremi główkował jednak tuż nad poprzeczką.

MŚ 2018: Portugalia pokonała Maroko
We wcześniejszym meczu tej grupy Portugalia wygrała z Marokiem również 1:0. W tabeli na prowadzeniu są obie drużyny z Półwyspu Iberyjskiego z dorobkiem czterech punktów i bilansem bramek 4-3. Iran jest trzeci z trzema punktami, a Maroko bez punktu i zdobytej bramki zamyka zestawienie. W poniedziałek Iran zagra z Portugalią, a Hiszpania z Marokiem.

Zapis relacji z meczu Hiszpania - Iran:

21:56

Dziękujemy za dziś i zapraszamy na czwartkowe emocje. Jutro zagrają m.in. Francuzi i Argentyńczycy.

90+4 min.

KONIEC! Hiszpania wymęczyła zwycięstwo z Iranem. W ostatniej kolejce będzie arcyciekawie w tej grupie!

90+3 min.

Złe dośrodkowanie Isco, wprost na głowę rywala.

90+2 min.

Kartka dla Ebrahimiego i rzut wolny dla Hiszpanii.

90 min.

Sędzia dolicza 4 minuty.

89 min.

Zmiana w Hiszpanii - Rodrigo Moreno w miejsce strzelca jedynego jak do tej pory gola Diego Costę.

88 min.

Teraz to Hiszpanie starają się zyskać na czasie. Niewiarygodne.

86 min.

Ostatnia roszada w Iranie - Ghoddos za Amiriego.

84 min.

Bardzo ambitnie grają Irańczycy. Wyszli wyżej, bardziej ofensywnie i wciąż wierzą, że zdołają doprowadzić do remisu.

82 min.

Krok od gola dla Iranu! Taremi wyskoczył do piłki, ale nie zdołał jej odpowiednio skierować w światło bramki.

81 min.

Isco padł w polu karnym, ale wskazania na "wapno" nie ma.

79 min.

Jest zmiana w Hiszpanii - Marco Asensio debiutuje na mundialu, schodzi Lucaz Vazquez.

79 min.

Kartka dla Amiriego. Dziwne, że dopiero pierwsza w tym spotkaniu.

78 min.

Isco trafia w mur z rzutu wolnego.

74 min.

Kolejna zmiana w Iranie - za Ansarifasa pojawia się Jahanbakhsh.

71 min.

Karnego jednak nie ma, bo wcześniej był faul Hiszpanów.

Tymczasem Koke wchodzi w miejsce Iniesty.

70 min.

Ależ zamieszanie! Isco, Silvai Ramos świetnie rozegrali rzut wolny, a potem Pique i Costa walczyli o piłkę na linii bramkowej. Irańczyk wybił piłkę ręką!

69 min.

Haji Safi jednak nie dokończy tego spotkania - zastępuje go Mohammadi.

68 min.

Znakomite zagranie Isco do Iniesty, ten jednak nie podał dokładnie do lepiej ustawionego Costy.

65 min.

Irańczycy poczuli krew. Nieuznany gol dał im wiarę, że można powalczyć nawet z Hiszpanią.

63 min.

Nie ma gola! Spalony potwierdzony!

62 min.

Piłka w hiszpańskiej bramce! Arbiter dopatrzył się jednak spalonego, ale konsultuje się jeszcze z sędziami VAR.

60 min.

Blisko Iran! Strzelał Taremi, a piłka o centymetry minęła bramkę De Gei.

59 min.

Isco przedarł się na lewej stronie boiska, wpadł w szesnastkę, jednak nie zdołał dograć do któregoś z kolegów.

58 min.

Irańczycy chwilę po utracie gola starali się odpowiedzieć, wywalczyli korner, ale nie było z niego zagrożenia. Teraz wszystko już wraca do normy.

54 min.

Przypadkowe trafienie Diego Costy. Rezaeian próbował wybić mu piłkę spod nóg, ale trafił nią w Hiszpana i po chwili Beirandvand musiał wyciągać ją z siatki.

54 min.

GOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLL dla Hiszpanii!

53 min.

Ależ bomba Ansarifarda! Kibice byli pewni, że padł gol, ale futbolówka ugrzęzła w bocznej siatce.

52 min.

Przyspieszają Hiszpanie. Vazquez dograł do Isco, ale asowi Realu Madryt strzały dziś nie wychodzą.

51 min.

Costa nie trafił w piłkę, a dostał dobre podanie od Isco.

49 min.

Dwukrotnie było blisko gola dla La Roja! Najpierw piłkę z linii po uderzeniu Pique wybił jeden z Irańczyków, a potem Beirandand świetnie, choć na raty, obronił strzał Busquetsa.

49 min.

Ciekawa statystyka. Irańczycy wymienili do tej pory 66 podań. Hiszpanie... 366.

47 min.

Bairanvand ok. minuty wznawiał grę. Od początku Irańczycy kradną czas.

46 min.

Irańczycy w pressingu. Próbowali zaskoczyć rywali.

46 min.

Zaczynamy drugą połowę. Oba zespoły bez zmian. Haji Safi może jednak kontynuować grę.

45+3 min.

KONIEC pierwszej połowy. Irańczycy bronią cała drużyna, a Hiszpanie cała drużyną próbują przestawić ten "autobus". Wracamy za ok. kwadrans.

45+2 min.

Wreszcie Silva został wyprowadzony na czystą pozycję, ale i tak został zablokowany.

45 min.

Ale od razu trzeba dodać, że taka gra póki co przynosi Persom korzyści.

Sędzia dolicza 3 minuty.

45 min.

To jakaś nowa wersja ustawienia "autobusu" w futbolu. Tak brzydkiego meczu dawno nie oglądaliśmy.

42 min.

Dobra akcja Isco i dokładne dogranie do Silvy. Ten jednak został zablokowany przez aż dwóch Persów. Co chwilę na murawę pada któryś z Irańczyków.

39 min.

A teraz leży bramkarz Iranu. Haji Safi wrócił na murawę, ale chyba tylko po to, by zyskać jeszcze trochę czasu przy zmianie.

37 min.

Hiszpanie oddalili niebezpieczeństwo. Na murawie leży kapitan Iranu Haji Safi i wygląda na to, że nie będzie mógł kontynuować gry. Ma problemy mięśniowe, a to oznacza duże problemy w ekipie Persów.

36 min.

Jedna z nielicznych akcji Irańczyków zakończona wybiciem Ramosa na rzut rożny. Będzie groźnie.

33 min.

Świetnie przesuwają Irańczycy. Posiadanie piłki wynosi teraz pewnie ok. 85 do 15 procent na korzyść Hiszpanów.

31 min.

Strzał z dystansu Isco. Bez komentarza.

30 min.

Próba półprzewrotki Silvy, ale nie trafił w światło bramki. Dopóki nie padnie pierwszy gol, ten mecz będzie tak wyglądał.

27 min.

Nie mają Hiszpanie sposobu na tak ustawionych rywali. A kiedy już jest blisko, to sobie przeszkadzają, jak w tej sytuacji, gdy Isco zdjął piłkę z nogi Silvie.

25 min.

Celnie Silva z rzutu wolnego, był jeszcze rykoszet, ale nawet to nie pomogło Hiszpanom w zdobyciu gola.

23 min.

Będzie jeszcze jedna, znacznie lepsza okazja do oddania strzału z wolnego. Tym razem piłka ustawiona na ok. 22. metrze.

22 min.

Ramos próbował strzału z rzutu wolnego z ok. 32. metrów. Trafił w mur, a potem piłka wylądowała w rękach Beiranvanda.

21 min.

Cała drużyna Iranu ustawiona w defensywie na 30.-40. metrze.. Bardzo trudno znaleźć tam wolną przestrzeń.

19 min.

Próba Silvy z dystansu zablokowana. Może to jest recepta na tę skomasowaną obronę Iranu.

17 min.

Kapitan Iranu nie spodziewał się, że nie jest na spalonym. W efekcie pogubił się i źle zagrał w pole karne.

16 min.

Za głęboka centra Ramosa i piłka w rękach bramkarza.

13 min.

Znowu faul... To chyba najbrzydszy początek meczu w tym mundialu.

12 min.

Irańczycy dyskutują przy każdym faulu. Sędzia coraz mocniej gestykuluje i wkrótce pewnie zacznie wlepiać kartki za protesty.

10 min.

Dobre dośrodkowanie Davida Silvy, ale Pique przeszkodził nieco Coście w oddaniu strzału.

9 min.

Od początku dużo walki i sporo fauli. Ten mecz może tak wyglądać, bo Irańczycy za wszelką cenę będą bronili remisu, a Hiszpanie, jeśli będzie utrzymywał się bezbramkowy remis, zaczną się frustrować.

8 min.

Sergio Ramos jest już na celowniku arbitra. Na razie słowne upomnienie.

6 min.

Dobra centra, ale w polu karnym lepiej spisali się Hiszpanie.

5 min.

Odważny wypad Irańczyków i Amiri wywalczył rzut wolny tuż przy linii końcowej boiska.

20:04

Wczoraj taki jubileusz obchodził Kuba Błaszczykowski, dziś setny mecz w kadrze Hiszpanii rozgrywa Gerard Pique.

4 min.

Hiszpańscy stoperzy ustawieni na... połowie rywala. Wszyscy piłkarze mieszczą się teraz na 50 metrach boiska.

3 min.

Iran będzie grał na remis, bo to on zainkasował trzy punkty w pierwszej kolejce. Hiszpania na razie ma tylko jedno "oczko".

2 min.

Byli mistrzowie świata od początku wymieniają dużo podań. Irańczycy natomiast wyraźnie nastawieni na kontry.

1 min.

Grają! Zaczęli Hiszpanie.

19:52

Piłkarze wychodzą na murawę.

19:07

W zestawieniu Irańczyków próżno szukać piłkarzy szerzej znanych w Europie.

19:04

Znamy już skład na to spotkanie. Trener Fernando Hierro dokonał dwóch zmian w stosunku do meczu z mistrzami Europy - w miejsce strzelca gola Nacho i Koke pojawiają się gracze Realu Madryt, Dani Carvajal i Lucas Vazquez.

19:02

Przed nami ostatni mecz dnia - Hiszpania, która w pierwszej kolejce podzieliła się punktami z Portugalia, zagra z niespodziewanym liderem grupy Iranem.