Zamknij

Gianni De Biasi: Kim jest potencjalny następca Adama Nawałki?

Maciej Walasek
26.06.2018 12:55
Adam Nawałka
fot. PAP/EPA

Mecz z Japonią będzie najprawdopodobniej ostatnim dla Adama Nawałki w roli selekcjonera reprezentacji Polski. Wiele znaków wskazuje na to, że jego następcą będzie zagraniczny trener, a dokładniej Gianni De Biasi.

MUNDIAL 2018 - GRUPY, TABELE, DRABINKA. Zobacz wszystkie grupy MŚ

Po Euro 2016 los Nawałki wisiał na włosku, ale Zbigniewowi Bońkowi udało się przekonać selekcjonera, aby ten dalej prowadził reprezentację biało-czerwonych. Jednak klęska na mistrzostwach świata w Rosji przelała czarę goryczy. W czwartek podczas spotkania z Japonią, Adam Nawałka po raz ostatni zasiądzie przy murawie jako szkoleniowiec polskiej kadry.

Gianni De Biasi: Włoch drugim Nawałką?

Kontrakt 60-latka obowiązuje do końca mundialu. Po nieudanym turnieju nadszedł czas zmian. Tuż po przegranej z Kolumbią, Zbigniew Boniek oznajmił, że skończył się pewien etap. Czy to oznacza, że prezes PZPN ma już gotowy nowy plan? To bardzo możliwe, ponieważ podobnie było z samym Nawałką, który na kilka miesięcy przed objęciem zespołu, został o tym poinformowany. W związku z tym trener miał trochę czasu na oglądanie meczów i konstruowaniu własnego pomysłu na ekipę biało-czerwonych.

Teraz historia ma się powtórzyć, ale ze szkoleniowcem z zagranicy. Głównym kandydatem do objęcia stanowiska po Nawałce jest Gianni De Biasi. Włoch miał zostać selekcjonerem Polaków już po Euro 2016. Wówczas wystarczył jeden telefon na podpisanie umowy, ale w tym czasie Boniek negocjował kontrakt z 60-latkiem.

Gianni De Biasi: Kim jest potencjalny następca Adama Nawałki?

Gianni De Biasi to włoski trener, a wcześniej były piłkarz grający na pozycji pomocnika. Karierę trenerską rozpoczął w 1990 roku. Przez dwa lata pracował z juniorskimi drużynami: Bassano i Vicenza. Później przyszedł czas na seniorskie zespoły. Od lat 90. De Biasi był szkoleniowcem m.in. takich ekip jak SPAL, Udinese i Torino. Pracował od Serie D do Serie A. Jego ostatnim klubem, w którym pełnił funkcję trenera było Deportivo Alaves.

W latach 2011-2017 Włoch został selekcjonerem Albanii, w której został okrzyknięty bohaterem narodowym. Kiedy De Biasi obejmował kadrę narodową, Albania potrzebowała kogoś, kto uporządkuje taktykę zespołu i wprowadzi odpowiednią dyscyplinę. W drużynie wyróżnił się dobrym pomysłem na kadrę, sztab oraz skauting. Cieszył się szacunkiem i nie miał wrogów.

Gianni De Biasi: Największy sukces

Tworząc coś z niczego, Gianni De Biasi wywalczył z Albanią awans na mistrzostwa Europy we Francji w 2016 roku. Dodatkowo w trakcie Euro wygrał jeden mecz (z Rumunią 1:0).

62-letni Włoch w przeszłości był dobrym zawodnikiem, ale nie był reprezentantem kraju. Na ławce trenerskiej spędził ponad 20 lat. Do tego ma doświadczenie turniejowe z kadrą narodową. Nie ważne są dla niego pieniądze, ale zapał do pracy.Wydaje się, że De Biasi spełnia wszystkie obecne wymogi PZPN. Włoch wydaje się idealnym kandydatem do poprowadzenia biało-czerwonych. Czy otrzyma szansę od PZPN? Czas pokaże.

RadioZET.pl/MW