Francja pierwszym finalistą MŚ 2018! Belgia zagra o brąz

10.07.2018 21:30

Reprezentacja Francji pierwszym finalistą piłkarskich mistrzostw świata Rosja 2018! W półfinale "Trójkolorowi" pokonali Belgię 1:0 po trafieniu stopera Barcelony Samuela Umtitiego.

Belgia - Francja fot. PAP/EPA

Jedyny gol padł w 51. minucie po centrze z rzutu rożnego Antoine'a Griezmann. Do piłki najwyżej wyskoczył Umtiti i z bliska pokonał Thiabut Courtois.

Dla Francji będzie to trzeci finał mundialu. Dwie dekady temu "Trójkolorowi" sięgnęli po mistrzostwo na turnieju rozgrywanych w swojej ojczyźnie, a w 2006 roku ulegli Włochom.

W drugiej parze Anglia zmierzy się z Chorwacją.

Zapis relacji z meczu Francja - Belgia:

21:59

Dziękujemy za dziś i zapraszamy na jutrzejszą relację z półfinału Anglia - Chorwacja.

90+7 min.

KONIEC! FRANCJA W FINALE MŚ 2018!

90+6 min.

Courtois odbija jeszcze strzał Tolisso. Francuzi mają rzut rożny, po rozegraniu którego najprawdopodobniej sędzia odgwiżdże koniec spotkania.

90+5 min.

Belgowie już bez sił i bez pomysłu. Gra na chaos nie przynosi efektów.

90+4 min.

I kolejna kartka - Vertonghen ukarany za faul na Mbappe.

90+3 min,

Courtois broni strzał Griezmanna.

90+2 min,

Francuzi grają na czas. Kartka dla Mbappe za niesportowe zachowanie.

90+1 min.

Jeszcze jedna korekta w składzie Belgii - za Chadliego pojawia się Batshuayi.

90+1 min.

A Francuzi mądrze, daleko od swojej bramki wymuszają faule.

90 min.

Arbiter dolicza aż 6 minut!

90 min.

Chadli łatwo stracił piłkę. Belgowie mają coraz mniej czasu.

88 min.

Zamieszanie wyjaśnione przez Varane'a do spółki z Mbappe.

87 min.

Kartka dla Kante za faul na Hazardzie. Będzie dobra okazja do wrzutki.

86 min.

Matuidi co chwila pada i wstaje, gra na czas, ale na boisko już nie wróci. Wciąż odczuwa skutki tego zderzenia z Hazardem. W jego miejsce Tolisso.

84 min.

Boisko opuszcza Giroud - w jego miejsce wchodzi N'Zonzi.

83 min

Chwila przerwy po zderzeniu Hazarda z Matuidim.

81 min.

Hazard bierze ciężar gry na siebie i stara się poderwać kolegów. Po jego akcji strzelał Witsel, bardzo mocno, ale Lloris i z tym sobie radzi.

80 min.

Carrasco pojawia się z miejsce Fellainiego. Martinez szuka szybkości i techniki kosztem wzrostu.

80 min.

Hazard zwija się z bólu przed polem karnym, ale arbiter nie odgwizdał faulu. I to był błąd sędziego.

78 min.

Fellaini nieprzepisowo zatrzymał Mbappe. Taktycznie, ale dla odmiany bez kartki.

76 min.

Strzał De Bruyne taki jak jego gra w tym meczu - nieudany.

75 min.

Belgowie mają kwadrans, aby odrobić stratę. Francuzi jednak bardzo mądrze, choć głęboko się bronią całym zespołem i rywale nie mają miejsca, aby się rozpędzić.

73 min.

Pogba pełni teraz często rolę piątego obrońcy. Pomocnik Manchesteru United nie spuszcza z oka Fellainiego.

71 min.

Kolejny taktyczny faul i kolejna kartka - tym razem dla Alderweirelda. Dużo strat notuje w tym meczu De Bruyne.

70 min.

Groźne są dośrodkowania Mertensa, jednak jego kolegom wciąż brakuje zdecydowania.

67 min.

Niecelny strzał Giroud po ładnej akcji Mbappe z Griezmannem.

66 min.

Fellaini wygrał walkę o piłkę z Pogbą, oddał strzał, ale obok bramki.

65 min,

Groźna centra Mertensa do Lukaku, ale pierwszy przy piłce Lloris.

63 min.

Kartka dla Hazarda za taktyczny faul.

63 min.

Belgowie nadal bardzo spokojnie, jakby byli pewni, że zdołają odrobić tę stratę i doprowadzić przynajmniej do dogrywki.

61 min.

I już zagrożenie ze strony Mertensa. Piłka spadła w końcu na nogę De Bruyne, a ten nie trafił w nią czysto.

60 min.

Zmiana w Belgii - Mertens w miejsce Dembele, który rozegrał bardzo słabe zawody.

58 min.

Zdenerwował sie Alderwireld na swoich kolegów z ataku i zdecydował się na strzał. Piłka wylądowała w kosmosie.

57 min.

Mbappe złapał duży luz - najpierw podanie piętą do Giroud, teraz połowicznie wygrany pojedynek z Fellainim.

56 min.

Francuzi mogą teraz grać tak, jak lubią - z kontry. Pierwsza z nich mogła przynieść gola, a nawet dwa... Strzały Matuidiego i Giroud zablokowane.

55 min.

Hernandez fauluje Hazarda i powstrzymuje ich kontrę. Kartki wciąż nie ma.

53 min.

Belgowie pod ścianą. Na tym mundialu wychodzili już w większych opresji, ale - z całym szacunkiem - Francja nie jest Japonią i trudniej jej strzelić gole.

51 min.

GOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLL dla Francji! Umtiti trafia po centrze z rzutu rożnego!

51 min.

Składna akcja Francuzów. Giroud jednak zablokowany przez Kompany'ego.

49 min.

Tym razem Pogba wyręczył obrońców uprzedzając Fellainiego.

47 min.

Dobra centra Witsela do Lukaku. Belg wygrał walkę o piłkę z Varanem, ale nie zdołał jej skierować w światło bramki.

47 min.

Najpierw De Bruyne, a potem po drugiej stronie Mbappe próbowali wedrzeć się w pole karne rywali. W obu przypadkach lepsi obrońcy.

46 min.

Zaczynamy druga połowę. Trenerzy nie zdecydowali się na zmiany.

45+1 min.

KONIEC pierwszej połowy. Mamy bezbramkowy remis, bo obie drużyny nie chcą zaryzykować. Wracamy za ok. kwadrans.

45+1 min.

Sędzia doliczył minutę.

45 min.

Francuz trafia w mur.

44 min.

Pogba wywalczył rzut wolny na ok. 25. metrze. Dobra okazja dla Griezmanna.

43 min.

Czuć ciężar gatunkowy tego spotkania. Obie drużyny starannie budują swoje akcje i każdą z nich próbują kończyć strzałem, żeby nie narazić się na kontrę.

40 min.

Powinno być 1:0 dla Francji! Pavard stanął oko w oko z Courtois i ten pojedynek przegrał!

39 min.

Kolejna prosta strata Dembele. Zrehabilitował się jednak blokując strzał Griezmanna.

38 min.

Dembele spowodował upadek Giroud, ale było to przypadkowe zderzenie. Francuz już się podniósł i prawdopodobnie będzie mógł kontynuować grę.

37 min.

Udany rajd Griezmann i nieudany strzał. Tymczasem na murawie leży Giroud, który trzyma się za łydkę.

34 min.

Giroud przed szansą! Był w świetle bramki, ale nie trafił czysto w piłkę.

33 min.

Bardzo niecelny strzał Griezmanna. Nawet fakt, że uderzał słabszą prawą nogą, nie może być usprawiedliwieniem.

32 min.

Hazard "zatańczył" z Pogbą i Pavardem, jednak w ostatniej fazie za daleko wypuścił sobie piłkę i wypadł z nią poza linię końcową.

31 min.

Ładne rozegranie rzutu wolnego. W końcu do piłki dopadł Giroud, ale był w trudnej pozycji i nie trafił w bramkę.

30 min.

Ostatnia ostrzeżenie dla Vertonghena, który bez piłki przewrócił Mbappe. Jeszcze bez kartki.

28 min.

Sprytne zagranie De Bruyne do Lukaku, ale w polu bramkowym dobrze zachował się Umtiti.

25 min.

Tym razem nieudany korner w wykonaniu Griezmanna. Francuzi próbują oddalić nieco rę od własnej szesnastki.

23 min.

Giroud wystawił nogę i skierował piłkę w stronę bramki, ale nie miał nad nią żadnej kontroli.

22 min.

Wreszcie sędzia odgwizdał faul Kompany'ego na Pogbie. Chwila wytchnienia dla Francuzów.

22 min.

LLORIS! Przepiękna parada po uderzeniu Alderweirelda.

21 min.

Lepszy okres gry Belgów. Przycisnęli rywali i starają się zagrozić bramce Llorisa.

20 min.

Z kornera nie było zagrożenia, ale ponowienie o mały włos nie zakończyło się gole. Francuzi tylko dobrej interwencji Llorisa zawdzięczają utrzymanie zera po stronie strat.

19 min.

Hazard wpadł w pole karny i oddał mocny strzał. Piłka po czuprynie Varane'a wychodzi na rzut rożny.

18 min.

Pierwszy celny strzał w tym spotkaniu. Jego autorem Matuidi, jednak wprost w Courtois.

17 min.

Błąd Alderiwerelda, który praktycznie oddał piłkę Giroud. Ten dobrze zagrał do Matuidiego, ale pomocnik Juventusu nie zdołał ograć rywali.

16 min.

Nieznaczna pomyłka Hazarda. Belg zachował się jednak zbyt egoistycznie, bo po prawej stronie miał lepiej ustawionych Lukaku i Chadliego.

15 min.

Pierwsza nieudana kontra Belgów. Lukaku nie zrozumiał się z De Bruyne.

13 min.

Odważna próba prostopadłego podania Pogby do Mbappe. Francuz wygrał pojedynek biegowy z Aldeiwereldem i Kompanym, ale uprzedził do Courtois.

11 min.

Dwie szanse przed Francuzami! Najpierw Matuidi i Griezmann nie porozumieli się i oddali futbolówkę rywalom, a potem dobrze powstrzymany został Mbappe.

9 min.

Duży respekt po obu stronach boiska. Przy piłce Belgowie, ale praktycznie nie zdobywają terenu.

7 min.

Fatalna wrzutka Chadliego z rzutu rożnego. Za mocno i piłka wychodzi poza boisko.

6 min.

Pierwszy wygrany drybling Hazarda. Umitit w ostatniej chwili uprzedza Lukaku.

5 min.

Chadli wpadł w pole karne, ale za daleko wypuścił sobie piłkę przy próbie obiegnięcia rywala.

4 min.

Próba kontry Belgów zakończona nieudanym dośrodkowaniem Chadliego.

3 min.

Belgowie jeszcze bez składnej akcji, na razie ograniczają się do działań defensywnych.

1 min.

Już pierwsza akcja Mbappe. Skrzydłowy PSG urwał się prawą stroną, zagrał do Griezmanna, a ten został powstrzymany przez Kompany'ego.

1 min.

Zaczynamy półfinał MŚ 2018! Od środka ruszyli Francuzi.

19:54

Piłkarze są już na murawie. Czas na hymny.

19:40

To będzie wyjątkowe spotkanie dla legendy francuskiej piłki. Thierry Henry wygrał ze swoją drużyną narodową wszystko, a teraz jest asystentem selekcjonera Belgów i musi sprawić, by jego podopieczni wyrzucili z turnieju jego rodaków.

19:08

Znamy już składy na ten mecz. W miejsce zawieszonego za kartki Meuniera pojawia się Dembele, a zatem Roberto Martinez stara się jeszcze bardziej zaryglować środek pola. Francuzi bez niespodzianek - do składu wraca Matuidi, który pauzował w ćwierćfinale.

19:06

W ćwierćfinale Belgowie odesłali do domu głównego faworyta Brazylię, natomiast Francuzi uporali się z inną drużyną z Ameryki Południowej, Urugwaj.

19:04

Witamy i zapraszamy na - być może - ostatni wielki hit tego mundialu. Dla wielu to przedwczesny finał.