Szwecja wybudzona ze snu. Anglia w półfinale MŚ 2018!

07.07.2018 17:50
Anglia - Szwecja

Reprezentacja Anglii po raz pierwszy od 1990 roku zagra w półfinale piłkarskich mistrzostw świata. "Synowie Albionu" pokonali rewelację turnieju Szwedów 2:0 i będą czekali na kolejnego rywala. Będzie nim lepszy z pary Rosja - Chorwacja.

Anglicy czekali na kolejne gole Harry'ego Kane'a, ale dziś kapitana wyręczyli obrońca i pomocnik. Wynik w 30. minucie otworzył Harry Maguire, a po przerwie podwyższył klubowy kolega angielskiego napastnika z Tottenhamu, Dele Alli.

W drugim sobotnim ćwierćfinale Rosja zmierzy się z Chorwacją. Ten mecz wyłoni rywala Anglii.

MUNDIAL 2018 - GRUPY, TABELE, DRABINKA. Zobacz wszystkie grupy MŚ

Zapis relacji z meczu Anglia - Szwecja:

90+5 min.

KONIEC! Anglia w półfinale MŚ 2018!

90+4 min.

Kartka dla Larssona, który "pokopał" trochę Kane'a. To już wynik frustracji.

90+3 min,

Zgodnie z przypuszczeniami - Anglicy śpiewają hymn. Nic im się już nie może stać w tym meczu.

90+1 min.

Jeszcze jedna zmiana u Anglików - Rashford za Sterlinga. Sędzia dolicza 5 minut.

90 min.

To była ostatnia okazja dla Szwecji na złapanie kontaktu. Augustinsson posłał jednak piłkę bardzo wysoko z rzutu wolnego.

89 min.

Nieporozumienie Delpha ze Sterlingiem w polu karnym Szwedów. Żaden z nich nie ruszył do piłki i od bramki rozpocznie Olsen.

87 min.

Maguire ukarany kartką.

85 min.

Roszada także u Szwedów - Pontus Jansson wchodzi w miejsce kontuzjowanego Kraftha.

85 min.

Zmiana w drużynie Anglii - Eric Dier za Jordana Hendersona.

81 min.

Sprzeczka Pickforda z Bergiem. Bramkarz miał pretensje do szwedzkiego napastnika o nieodstawienie nogi, gdy ten wyszedł do piłki.

80 min.

Krafth leży na murawie. Mocno potraktował do Young, ale faulu nie było. Sędzia uznal, że była to walka o piłkę.

79 min.

Walczą Szwedzi o kontaktowego, może honorowego gola, ale kiedy już wypracują sobie okazję, na drodze staje im Pickford.

78 min.

Już pierwsza udana akcja Delpha mogła zakończyć się gole. Krafth uprzedził jednak w ostatniej chwili Sterlinga.

77 min.

Zmiana u Anglików - w miejsce strzelca drugiego gola Dele Alliego pojawia się Fabian Delph.

74 min.

Może i tak, ale trzeba pamiętać, że dla tej drużyny ćwierćfinał MŚ jest wielkim sukcesem i aż takiego smutku w tym kraju raczej nie będzie.

72 min.

Rożny także nie przyniósł powodzenia.

71 min.

I znowu zmarnowana "setka" - Berg przegrał kolejny pojedynek z Pickfordem.

69 min.

I znowu po krótkim szturmie Szwedów, Anglicy opanowali sytuację i to oni są bliżsi podwyższenia.

66 min.

Maguire miał wystawkę na 3:0, ale uderzył za mocno i za wysoko. Zdecydowanie lepiej wychodzą mu strzały głową.

65 min.

Podwójna zmiana w drużynie Szwecji - John Guidetti w miejsce Oli Toivonena oraz Martin Olsson za Forsberga. To niespodzianka.

63 min.

Niestety dla Szwedów, takie sytuacje muszą zamieniać na gole, bo i tak nie mają ich zbyt wiele.

62 min.

Kolejna doskonała interwencja Pickforda! Przepiękna akcja Szwecji zaprzepaszczona.

61 min.

Tylko jednej drużynie na tych mistrzostwach udało się odrobić dwubramkową stratę - Belgii w meczu z Japonią. Szwedzi mają na to pół godziny, ale wciąż do Anglicy prowadzą grę.

59 min.

GOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLL! Anglia prowadzi 2:0 po golu Dele Alliego!

57 min.

Szwedzi nie mają argumentów. Czysto piłkarsko lepsi są Anglicy i teraz to oni przejęli inicjatywę chcąc podwyższyć.

54 min.

Miguire dwukrotnie wygrał walkę o górną piłkę i zgrał do środka - tam najpierw Sterling nie udanie złożył się do poprzeczki, a potem wyjaśnili Szwedzi.

52 min.

Forsberg nie do końca wiedział, czy chce strzelać, czy wrzucać. To nie mogło się dobrze skończyć.

50 min.

Toivonen ładnie rozegrał w środku pola z Forsbergiem, ale potem za długo myślał i stracił piłkę.

47 min.

Doskonała parada Pickforda po główce Berga! Pierwsze ostrzeżenie!

47 min.

Od początku Szwedzi odważniej, próbują odrobić straty.

46 min.

Anglicy zaczęli drugą połowę!

45+2 min.

KONIEC pierwszej połowy. Szwedzi mają 45 minut, by odpowiedzieć na gola Maguire'a. Wracamy za ok. kwadrans.

45+1 min.

Dwa rzuty rożne w końcówce pierwszej połowy. Oba dla Anglików, ale tym razem nie było dużego zagrożenia.

45 min.

Bliźniacza akcja Anglików. Sterling znowu przegrał pojedynek sam na sam z Olsenem.

44 min.

Szwedzi zdenerwowali się na arbitra liniowe, bo ten bardzo długo zwlekał z pokazaniem pozycji spalonej Stelinga. Anglik zdążył już oddać strzał, ale jego uderzenie obronił Olsen.

44 min.

Bardzo dobre długie podanie do Sterlinga. Ten przyjął, ale naciskany przez Granqvista i Lindelofa stracił piłkę.

43 min.

Tradycyjnie pod koniec pierwszej połowy Anglicy śpiewają hymn. To samo stanie się zapewne w końcówce meczu.

42 min.

Szybsza akcja Anglików. Sterling wpadł w pole karne, dograł szczęśliwie do Lingarda, aż w końcu wszystko przerwał Granqvist.

40 min.

Po bramce wszystko wróciło do normy - senne tempo i klincz w środku pola.

38 min.

Szwedzi źle się czują w ataku pozycyjnym. Wymiana kilku podań sprawia im trudności, a jeśli już się to udaje, to w strefie obronnej, po czym następuje długie zagranie i zwykle strata.

35 min.

Fatalny strzał Hendersona. Od bramki rozpocznie Olsen.

33 min.

Dla Szwedów to nowa sytuacja na tym turnieju. Oni jeszcze ani razu nie przegrywali i nie musieli gonić wyniku. Anglicy z kolei już raz stracili przewagę jednego gola - w 1/8 finału z Kolumbią.

30 min.

I w tym momencie pada GOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLL! Harry Maguire trafia po centrze z rzutu rożnego!

29 min.

"Spacerowe" tempo póki co. Dużo podań w środku pola, mnóstwo strat i sporo truchtania. Nie ma przyspieszenia, nie ma parad i celnych strzałów.

26 min.

Długie podanie Kraftha do Berga. Sędzia pokazał pozycję spaloną, której jednak nie było. Błąd arbitra liniowego.

24 min.

Niezła próba podania Trippiera do ustawionego w świetle bramki Kane'a, ale czujnie zachował się Olsen.

23 min.

Szwedzi ustawiają się niemal całą drużyną przed swoją szesnastką nie dając miejsca rywalom. Do tego jednak przyzwyczaili w tym turnieju.

20 min.

Granqvist znowu wyjaśnia sytuację po centrze Younga.

19 min.

Było blisko! Kane zdecydował się na strzał z dystansu, ale nie trafił.

18 min.

Stones skutecznie zablokował szarżującego Toivonena. Jeśli szybko nie padnie tutaj bramka, to będziemy mieli taki klincz, jak w starciu Francja - Dania.

16 min.

Dobry pomysł Classona zagrania do Toivonena, jednak ten pierwszy trafił w nogi rywali.

14 min.

Anglicy próbują dośrodkowań w pole karne, ale tam wysoki po ich stronie jest tylko Kane. Szwedzi imponują wzrostem, więc napastnikowi Tottenhamu trudno będzie powalczyć o górne piłki.

12 min.

"Bomba" Claessona z dystansu. Przestrzelił o dwa metry.

11 min.

Długa akcja Anglików. Wreszcie Walker zdecydował się na dośrodkowanie, ale piłka wpadła w rękawice Olsena.

8 min.

Zagranie ręką przez Granqvista i stracona szansa.

8 min.

Nieudane zagranie z rzutu wolnego Claessona.

7 min.

Krafth stracił piłkę we własnej strefie obronnej na rzecz Alliego, jednak Anglik potem za mocno podawał do Kane'a.

5 min.

Bardzo wolne tempo w pierwszych minutach.

3 min.

Za mocne podanie Berga do Claessona. To mogła być pierwsza udana kontra Szwecji.

2 min.

Języczkiem uwagi w tym spotkaniu będzie bezpośrednia konfrontacja kapitanów - angielskiego napastnika Harry'ego Kane'a i szwedzkiego stopera Andreasa Granqvista. Co ciekawe, obaj są najlepszymi strzelcami swoich drużyn na tym turnieju.

1 min.

Grają! Zaczęli Szwedzi.

15:58

Na kartki muszą dziś uważać Ekdal, Claesson (Szwecja) oraz Walker, Lingard, Henderson i rezerwowy Loftus-Cheek.

15:53

Piłkarze są już na murawie stadionu w Samarze. Słuchamy hymnów.

15:49

A na takie wsparcie mogą liczyć Anglicy.

15:42

"Nie jesteśmy jak Ty. Nie jesteśmy Tobą. Jesteśmy Szwecją" - to przesłanie od Zlatana do swoich kolegów.

15:38

W nieco korzystniejszej sytuacji przez początkiem tego spotkania są Szwedzi. Oni rozgrywali swój mecz 1/8 finału kilka godzin wcześniej i spędzili na murawie 90 minut. Anglicy grali dogrywkę i rzuty karne z Kolumbia, więc - przynajmniej teoretycznie - są bardziej zmęczeni.

15:02

Można z dużą dozą prawdopodobieństwa powiedzieć, że kapitan reprezentacji Szwecji ewentualne zwycięstwo zadedykuje nowo narodzonemu dziecku, które na świat przyszło w piątek. Motywację ma podwójną.

15:00

Tak prezentują się składy na ten mecz.

14:58

Szwedzi są największą rewelacją tego turnieju, natomiast Anglicy przywieźli do Rosji młodą drużynę głodną sukcesów. Do kolejnych zwycięstw prowadzi ich najlepszy strzelec turnieju Harry Kane.