Zamknij

Robi się nerwowo. To byłaby wielka strata dla polskich skoków

Andreas Nicolaides
21.02.2018 11:56
skoczkowie narciarscy
fot. PAP/EPA

Trener Stefan Horngacher wciąż nie jest pewny swojej przyszłości. Jego kontrakt z Polskim Związkiem Narciarskim wygasa wraz z końcem tego sezonu. Propozycję nowej umowy z pewnością otrzyma, pytanie tylko - czy będzie chciał ją podpisać, czekają bowiem na niego zupełnie inne wyzwania.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Zagłosuj

Czy Stefan Horngacher powinien dalej prowadzić polską kadrę?

Liczba głosów:

Mowa oczywiście o reprezentacji Austrii, która przechodzi w tym sezonie ogromny kryzys. Na IO 2018 w Pjongczangu austriaccy skoczkowie nie zdobyli żadnego medalu, a w rywalizacji drużynowej - w której zawsze byli kandydatami do zajęcia miejsca na podium - nawet nie zbliżyli się do czołowej trójki, szansę na medal tracąc praktycznie już po pierwszej serii, po której zajmujący trzecią pozycję Polacy mieli nad nimi prawie 50 punktów przewagi.

Stefan Horngacher odejdzie z reprezentacji Polski?

Motywacją dla trenera Horngachera może być "dźwignięcie" austriackich skoków i przywrócenie formy żywej legendzie - Gregorowi Schlierenzauerowi. Austriak niejednokrotnie podkreślał, że imponuje mu Kamil Stoch, który właśnie dzięki Horngacherowi po słabych dwóch sezonach potrafił wrócić na szczyt. Dodał tez, że rozważa zakończenie kariery, bo skakanie w tak słabej formie nie daje mu satysfakcji.

Można przypuszczać też, że choć w Polsce jest bardzo dobrze traktowany, w swoim kraju Horngacher miałby jeszcze większy komfort pracy. Wobec pogłębiającego się kryzysu Austriacy z pewnością zgadzaliby się na wszystkie jego prośby, a tych wbrew pozorom ma sporo. Horngacher rządzi tzw. twardą ręką. To podoba się zawodnikom, ale niekoniecznie Polskiego Związkowi Narciarskiemu, który nie jest skory do wydawania tak dużych pieniędzy na najnowszy sprzęt potrzebny do odpowiedniego prowadzenia treningów i monitorowania postępów skoczków.

Sam Horngacher po igrzyskach olimpijskich niechętnie wypowiadał się na temat swojej przyszłości. Zawodnicy wyrażali chęć dalszej współpracy z trenerem. O przedłużenie umowy apelował też Adam Małysz.

Sukcesy polskich skoczków narciarskich

Austriak prowadzi polską kadrę od marca 2016 roku. Pod jego wodzą polska drużyna zdobyła złoty medal mistrzostw świata, brązowy medal MŚ w lotach i brązowy medal igrzysk olimpijskich. Triumfowała też w Pucharze Narodów. Mnóstwo sukcesów biało-czerwoni odnieśli tez indywidualnie - m.in. złoto Kamila Stocha na IO, brąz Piotra Żyły na MŚ, dwa wygrane Turnieje Czterech Skoczni Stocha... A to nie wszystko, bo sezon 2017/2018 wciąż trwa.

RadioZET.pl/AN