Zamknij

Jakub Kot krytycznie o przyszłości polskich skoków. Jest dobrze, ale co dalej?

Andreas Nicolaides
20.02.2018 18:58
skoczkowie narciarscy
fot. PAP/EPA

Polscy skoczkowie narciarscy odnoszą w ostatnich latach mnóstwo sukcesów, ale przyszłość - zdaniem Jakuba Kota - nie maluje się w różowych barwach. Ekspert Eurosportu zwrócił uwagę, że średnia wieku naszej olimpijskiej drużyny jest wysoka w porównaniu do innych reprezentacji. Ponadto wskazał na problemy w szkoleniu młodzieży, infrastrukturze i wewnętrznej rywalizacji.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Niepokój u Kota budzi np. frekwencja podczas mistrzostw Polski. W zawodach udział wzięło tylko 33 zawodników, podczas gdy w innych krajach liczba skoczków w tej rangi zawodach jest bliska 50. Nawet w Zakopanem 8 lat temu była "pięćdziesiątka" na starcie.

Skoki narciarskie - następcy Kamila Stocha

Jego zdaniem trudno będzie o następców Kamila Stocha i spółki, bo młodzież nie ma gdzie trenować.

- 300 metrów obok Wielkiej Krokwi jest zaniedbany kompleks mniejszych skoczni, na który nikomu się nie chce zajrzeć, co tam się dzieje. Zapytam: kto za 5 lat będzie skakać w Pucharze Świata? Talenty się znajduje nie na Wielkiej Krokwi, tam już jest szczyt. Talenty są znajdowane na małych skoczniach. Na skoczni w Zakopanem od pięciu lat nie działa wyciąg. Skoczkowie młodzi, wątli, dużo mniejsi ode mnie, z dwumetrowymi nartami w ciężkich butach podchodzą na górę skoczni - powiedział.

Polscy skoczkowie narciarscy - wiek

Zwrócił też uwagę na wysoką średnią wieku naszej olimpijskiej drużyny, która wynosi 29,5 roku. Dla porównania średnia wieku niemieckiej drużyny, która pokonała Polaków w zawodach drużynowych na IO, to niespełna 25 lat.

RadioZET.pl/AN
Duży wybór damskich traperów renomowanych marek