Polscy skoczkowie zdobyli brązowy medal igrzysk olimpijskich w konkursie drużynowym!

Andreas Nicolaides
19.02.2018 15:17
skoczkowie narciarscy
fot. PAP/EPA

Polscy skoczkowie zdobyli brązowy medal igrzysk olimpijskich Pjongczang 2018! To - po sobotnim złocie Kamila Stocha - drugi medal dla Polski na tegorocznych IO. Po złoto sięgnęli Norwegowie, srebro - Niemcy.

Druga seria zapowiadała się niezwykle emocjonująco, bowiem prowadzący Norwegowie mieli tylko dwa punkty przewagi nad drugimi Niemcami i pięć punktów nad reprezentacją Polski. W walce o medal nie liczyły się już pozostałe drużyny, bowiem czwarta Austria traciła do biało-czerwonych prawie 50 punktów.

IO 2018: Wyniki konkursu drużynowego

Walkę o złoto rozpoczął w finałowej serii Maciej Kot. Spisał się świetnie, bo osiągnął aż 133,5 metra. Karl Geiger z Niemiec poleciał jednak dalej o pół metra. Strata biało-czerwonych wzrosła do 7,7 punktu. Daniel Andre Tande z Norwegii poszybował niestety jeszcze dalej - aż 140,5 metra! 23,5 punktu - tyle wynosiła strata Polaków do lidera po tej pierwszej grupie skoczków.

Z nadzieją czekaliśmy na skok Stefana Huli, aby zacząć odrabiać straty. Nie zawiedliśmy się. Hula skoczył 134 metry. Skaczący po nim Stephan Leyhe wylądował bliżej - na 129. metrze. To pozwoliło nam wyprzedzić Niemców o 1,1 punktu! 135,5 skoczył za to Andreas Stjernen z Norwegii i powiększył przewagę swojej drużyny nad resztą stawki - nad Polakami prawie do 30 punktów.

Skoki narciarskie: Wyniki IO 2018 Pjongczang

W trzeciej grupie skakał Dawid Kubacki, który w pierwszej serii skoczył aż 138,5 metra. W serii finałowej także poleciał daleko, bowiem osiągnął 135,5 metra. Metr bliżej wylądował Richard Freitag. Biało-czerwoni utrzymali przewagę, ale wynosiła ona już tylko 0,6 punktu. Johan Andre Forfang uzyskał 132 metry. Norwegowie byli już w tym momencie praktycznie pewni złota.

Decydującą walkę o medale rozpoczął Andreas Wellinger, ale nie skoczył tak, jak tego oczekiwali niemieccy kibice - 134,5 metra. Kamil Stoch uzyskał jednak taką samą odległość. To nie wystarczyło do pokonania Niemców - zabrakło 3,3 punktu. Na koniec Robert Johansson pokazał klasę i skokiem na odległość 136 metrów przypieczętował złoty medal dla Norwegii.

Wyniki konkursu drużynowego IO 2018:

RadioZET.pl/AN