Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Rosyjscy hokeiści zaśpiewali hymn narodowy. To złamanie zakazu MKOl [WIDEO]

26.02.2018 09:24
sport

Hokeiści występujący pod nazwą Olimpijczycy z Rosji złamali zakaz Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i w czasie ceremonii medalowej odśpiewali ojczysty hymn.

Rosyjscy hokeiści fot. PAP/EPA

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Rosjanie pojechali na igrzyska do Pjongczangu warunkowo - ze względu na wykrycie w tym kraju państwowego systemu dopingowego MKOl zakazał im używania rodzimych symboli, w tym flagi oraz hymnu. W przypadku wywalczenia złotego medalu przez któregoś ze sportowców "Sbornej" odgrywano mu hymn olimpijski.

Tak też było w przypadku hokeistów, którzy w finale po dogrywce pokonali Niemców 4:3. Olimpijczycy z Rosji usłyszeli hymn olimpijski, ale stojąc na podium śpiewali narodową pieśń.

- Wiedzieliśmy, co zamierzamy zrobić - powiedział po ceremonii medalowej Ilja Kowalczuk, jeden z najbardziej doświadczonych graczy "Sbornej".

Putin dumny z postawy hokeistów

Rosjanie zawsze należeli do światowej czołówki, ale na złoty medal olimpijski czekali aż 26 lat. Po raz ostatni dokonali tej sztuki w 1992 roku w Albertville, ale wówczas występowali pod szyldem Wspólnoty Niepodległych Państw.

- Droga do olimpijskiego złota nie była łatwa. Ten sukces to piękny hołd dla rosyjskiej szkoły hokeja i wspaniały przykład dla naszych młodych sportowców - zaznaczył prezydent Rosji, Władimir Putin.

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program

MKOl na razie nie odniósł się do tej sytuacji. Wcześniej zakazał Rosjanom wniesienia flagi podczas ceremonii zamknięcia igrzysk w Pjongczangu.

RadioZET.pl/TVN24/KS

Oceń