Zamknij

Rosyjscy hokeiści zaśpiewali hymn narodowy. To złamanie zakazu MKOl [WIDEO]

Krzysztof Sobczak
26.02.2018 09:24
Rosyjscy hokeiści
fot. PAP/EPA

Hokeiści występujący pod nazwą Olimpijczycy z Rosji złamali zakaz Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i w czasie ceremonii medalowej odśpiewali ojczysty hymn.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Rosjanie pojechali na igrzyska do Pjongczangu warunkowo - ze względu na wykrycie w tym kraju państwowego systemu dopingowego MKOl zakazał im używania rodzimych symboli, w tym flagi oraz hymnu. W przypadku wywalczenia złotego medalu przez któregoś ze sportowców "Sbornej" odgrywano mu hymn olimpijski.

Zobacz także

Tak też było w przypadku hokeistów, którzy w finale po dogrywce pokonali Niemców 4:3. Olimpijczycy z Rosji usłyszeli hymn olimpijski, ale stojąc na podium śpiewali narodową pieśń.

- Wiedzieliśmy, co zamierzamy zrobić - powiedział po ceremonii medalowej Ilja Kowalczuk, jeden z najbardziej doświadczonych graczy "Sbornej".

Putin dumny z postawy hokeistów

Rosjanie zawsze należeli do światowej czołówki, ale na złoty medal olimpijski czekali aż 26 lat. Po raz ostatni dokonali tej sztuki w 1992 roku w Albertville, ale wówczas występowali pod szyldem Wspólnoty Niepodległych Państw.

- Droga do olimpijskiego złota nie była łatwa. Ten sukces to piękny hołd dla rosyjskiej szkoły hokeja i wspaniały przykład dla naszych młodych sportowców - zaznaczył prezydent Rosji, Władimir Putin.

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program

MKOl na razie nie odniósł się do tej sytuacji. Wcześniej zakazał Rosjanom wniesienia flagi podczas ceremonii zamknięcia igrzysk w Pjongczangu.

RadioZET.pl/TVN24/KS