14. dzień IO 2018: Najpierw short track, potem sztafeta biathlonistek. PROGRAM na czwartek

Krzysztof Sobczak
21.02.2018 18:08
Monika Hojnisz
fot. PAWEL RELIKOWSKI / POLSKA PRESS / EASTNEWS

Polskie biathlonistki staną w czwartek przed ostatnią szansą na olimpijski medal w Pjongczangu. Od godz. 12.15 rywalizować będą w sztafecie 4x6 km. W drużynie zaprezentują się też dwuboiści, a w pełnym niespodzianek short tracku powalczą Bartosz Konopko i Magdalena Warakomska.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Biathlonistki do Korei poleciały z wielkimi nadziejami. Ich dotychczasowe występy rozczarowały. Jedynie Monika Hojnisz spisała się dobrze w biegu indywidualnym, zajmując w nim szóste miejsce. W sztafecie Polki startowały ze zmiennym szczęściem, ale ani razu nie udało im się stanąć na podium. W Pjongczangu dochodziło jednak już do wielu niespodzianek, a skład biało-czerwonych: Magdalena Gwizdoń, Krystyna Guzik, Weronika Nowakowska i Monika Hojnisz należy do najbardziej doświadczonych.

Zobacz także

Trener Tobias Torgersen do ostatnich chwil zwlekał z decyzją, czy postawić na najstarszą w reprezentacji Gwizdoń, czy młodą 20-letnią Kamilę Żuk. Zdecydował się na sprawdzony wariant, choć obie dobrze spisały się w sztafecie mieszanej.

Do podium kandyduje kilka ekip. Niemcy poprowadzi trzykrotna medalistka z Pjongczangu Laura Dahlmeier. Silne powinny być Szwedki, Francuzki i Włoszki. Każda zmiana ma do pokonania sześć kilometrów, w trakcie których zawodniczka dwukrotnie odwiedza strzelnicę - raz trafia do tarczy w pozycji stojącej, raz w leżącej.

Kombinacja, a potem short track

Po raz pierwszy w historii Polska ma prawo wystąpić w drużynowym konkursie w kombinacji norweskiej. Skoki oddawane będą na dużym obiekcie, a później czterech zawodników będzie mieć do pokonania po 5 km. Biało-czerwonych reprezentować będą Szczepan Kupczak, Adam Cieślar, Paweł Słowiok i Wojciech Marusarz. Faworytami są Niemcy, którzy zdominowali indywidualną rywalizację. Początek o godz. 8.30.

W nocy czasu polskiego odbędą się konkurencje alpejskie. W męskim slalomie wystąpi Michał Jasiczek, a w kombinacji Maryna Gąsienica-Daniel. Wśród mężczyzn po trzecie złoto tych igrzysk chce pojechać Austriak Marcel Hirscher. To koronna konkurencja jednego z najlepszych w historii alpejczyków, ale tak było też cztery lata temu w Soczi, kiedy zajął "tylko" drugie miejsce.

W kombinacji kobiet kibice nastawiają się na starcie dwóch Amerykanek - Lindsey Vonn i Mikaeli Shiffrin. Może być jednak i tak, że obie panie "pogodzi" inna alpejka. Do niespodzianek na trasach w Pjongczangu dochodziło w niemal każdej kobiecej konkurencji.

Jeszcze więcej zaskakujących rozstrzygnięć jest w short tracku. Na krótkim torze zdarza się wiele upadków i dyskwalifikacji. W ćwierćfinałach wystąpi dwójka Polaków - na 500 m o godz. 11 zaprezentuje się Bartosz Konopko, a niecały kwadrans później na 1000 m Magdalena Warakomska. Na obu dystansach najlepsza dwójka na mecie awansuje do półfinału. Rozgrywka o medale też zaplanowana jest na czwartek.

Program i starty Polaków w igrzyskach w Pjongczangu:

czwartek, 22 lutego (10 finałów)
-------------------------------
Snowboard - 01.30 big air, K

Narciarstwo alpejskie - 2.00 1. przejazd slalomu, M (Michał Jasiczek)
                              5.30 2. przejazd slalomu, M (Michał Jasiczek)
                             - 3.30 zjazd do kombinacji, K (Maryna Gąsienica-Daniel)
                               7.00 slalom do kombinacji, K (Maryna Gąsienica-Daniel)
Narciarstwo dowolne - 3.30 halfpipe, M
Hokej na lodzie - 05.10 finał, K: Kanada - USA
                              
Kombinacja norweska - 8.30 skoki na dużym obiekcie - drużynowo (Szczepan Kupczak, Adam Cieślar, Paweł Słowiok, Wojciech Marusarz)
                               11.20 biegi 4x5km (Szczepan Kupczak, Adam Cieślar, Paweł Słowiok, Wojciech Marusarz)
 
Short track - 12.15 500 m, M (ew. Bartosz Konopko)
                      - 12.29 1000 m, K (ew. Magdalena Warakomska)
                      - 13.00 sztafeta 5000 m, M
Biathlon - 12.15 sztafeta 4x6 km, K (Krystyna Guzik, Magdalena Gwizdoń, Monika Hojnisz, Weronika Nowakowska)
pozostałe konkurencje
Curling - 01.05 mecz barażowy, M: Szwajcaria - W.Brytania
                      - 12.05 półfinały, M:
                              Szwecja - Szwajcaria/W.Brytania
                              Kanada - USA
Short track - 11.00 500 m, M - ćwierćfinały (Bartosz Konopko)
                      - 11.14 1000 m, K - ćwierćfinały (Magdalena Warakomska)