Zamknij

Nie żyje 13-letnia piłkarka ręczna. Przegrała walkę z chorobą

15.03.2020 14:08
Zuzia Dyduch nie żyje
fot. zprp.pl

Zuzia Dyduch nie żyje. 13-letnia piłkarka ręczna MLUKS „Orlik” Kcynia, w której pomoc zaangażowała się m.in. Kinga Grzyb i rodzima federacja, przegrała walkę z ciężką chorobą.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

"Do czerwca 2019 roku była zdrową, pogodną i radosną dziewczyną kochającą piłkę ręczną. W maju spełniło się jej pierwsze marzenie – została powołana na zgrupowanie kadry województwa kujawsko-pomorskiego" - czytamy we wspomnieniach opublikowanych na stronie zprp.pl.

Zuzia Dyduch nie żyje

Niestety w rozwoju kariery przeszkodziła jej ciężka choroba - aplazja szpiku kostnego. Jedynym ratunkiem był przeszczep od dawcy niespokrewnionego, jednak po badaniach okazało się, że dziewczynka posiada gen, którego nie ma żadna osoba zarejestrowana w światowym banku dawców. Leczono ją "immunoablacyjnie oraz immunosupresyjnie – otrzymywała lek, który nie jest refundowany".

Jedna z gwiazd reprezentacji Polski Kinga Grzyb zorganizowała akcję #RecznaDlaZuzi. Pieniądze na kosztowne leczenie były zbierane m.in podczas niedawnego meczu eliminacji ME 2020 kobiet Polska - Wyspy Owcze.

Zuzia Dyduch w tym roku skończyłaby 14 lat. Rodzinie i przyjaciołom składamy szczere kondolencje.

RadioZEt.pl/ZPRP