Zamknij

ZPRP protestuje przeciwko odwołaniu eliminacji MŚ. Walczy o "dziką kartę"

28.04.2020 18:48
ZPRP protestuje przeciwko odwołaniu eliminacji MŚ
fot. Shutterstock

Związek Piłki Ręcznej w Polsce złożył oficjalny protest do europejskiej federacji (EHF) w sprawie decyzji pozbawiającej reprezentację Polski mężczyzn szansy udziału w mistrzostwach świata 2021 w Egipcie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

ZPRP przedstawił szczegółowe konsekwencje – także te długofalowe – decyzji EHF oraz wpływ na rozwój i postrzeganie piłki ręcznej w kraju.

"Zdajemy sobie sprawę, że pandemia COVID-19 wymusza zmiany kalendarza sportowych wydarzeń, niemniej jednak decyzja EHF jest zaskakująca z kilku powodów: zapadła arbitralnie, nie była konsultowana z Narodowymi Federacjami Piłki Ręcznej, nie uwzględnia ryzyk i strat – także finansowych, rozwojowych i wizerunkowych – jakie determinuje w danym kraju, generuje negatywne skutki w dalszej przyszłości, jest niesprawiedliwa i odbiera równe szanse wszystkim" – napisał prezes związku Andrzej Kraśnicki w liście do prezydenta Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej Michaela Wiederera.

El. MŚ piłkarzy ręcznych odwołane. Polacy nie jadą na turniej

EHF wybrała uczestników MŚ 2021 na podstawie wyników ostatnich mistrzostw Europy, tym samym odebrała szansę na sportową walkę i awans tym drużynom, które na ME zajęły dalsze miejsca. Dotyczy to także biało-czerwonych.

"Straciliśmy nie tylko możliwość walki w finałowym turnieju MŚ 2021, ale też możliwość rozegrania czterech bardzo ważnych meczów o stawkę – z Litwą i Białorusią – co dla naszej Kadry Narodowej, polskich kibiców oraz sponsorów i partnerów było niezwykle ważne" – podkreślił prezes ZPRP.

IHF nie chce pomocy MKOl-u. Prosi o przekazanie pieniędzy bardziej potrzebującym

Problemy z promocją MŚ 2023

Związek poinformował EHF, że wyeliminowanie biało-czerwonych z walki o awans do przyszłorocznych MŚ oraz dwóch czołowych drużyn – PGE VIVE Kielce i Orlen Wisły Płock – z Ligi Mistrzów jest szkodliwe dla polskiego handballu. Reprezentacje i najlepsze kluby są przecież dźwignią popularyzacji dyscypliny w danym kraju.

"Po Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro 2016 podjęliśmy radykalne kroki wymiany kadr. Transformacja i zmiana pokoleniowa zaczęła przynosić pierwsze pozytywne rezultaty na ostatnich mistrzostwach Europy seniorów. Nowa reprezentacja Polski rozwija swój poziom i walczy o powrót do sportowej czołówki. Ograniczenie jej możliwości dalszego rozwoju jest szkodliwe i demobilizujące" – napisał Kraśnicki.

ZPRP zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt. W 2023 roku Polska razem ze Szwecją będzie gospodarzem mistrzostw świata. Pozbawienie możliwości udziału w czempionacie globu 2021 znacząco uniemożliwia promocję piłki ręcznej i MŚ 2023 w Polsce już teraz.

ZPRP złożył także wniosek do Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej (IHF) o przyznanie tzw. „dzikiej karty” umożliwiającej Polakom udział w przyszłorocznych MŚ.

MŚ piłkarzy ręcznych - UCZESTNICY

W eliminacjach MŚ zespół trenera Patryka Rombla miał najpierw zmierzyć się w dwumeczu z reprezentacją Litwy i gdyby udało się awansować czekało go starcie z Białorusią. Stawką tego drugiego dwumeczu był awans do turnieju finałowego MŚ w Egipcie.

EHF w związku z brakiem terminów na mecze eliminacyjne postanowiła je odwołać, a na mistrzostwa zakwalifikować drużyny na podstawie rankingu z mistrzostw Europy 2020 roku.

Ze Starego Kontynentu do Egiptu pojadą: Słowenia, Niemcy, Portugalia, Szwecja, Austria, Węgry, Białoruś, Islandia, Czechy i Francja. Już wcześniej awans wywalczyły Hiszpania, Chorwacja i Norwegia.

Polska w styczniowych ME zajęła 21. miejsce, a ostatnią drużyna, która na podstawie rankingu zakwalifikowała się na mundial była 14. w końcowej klasyfikacji Francja.

RadioZET.pl/PAP