Zamknij

Koniec sezonu w I i II lidze piłki ręcznej. O awansach przesądzą baraże

30.03.2020 17:13
Piłka ręczna
fot. Shutterstock

Związek Piłki Ręcznej w Polsce podjął decyzję o zakończeniu rozgrywek I i II ligi piłki ręcznej kobiet i mężczyzn w związku z rozwijającą się pandemią koronawirusa. O awansie do ekstraklasy przesądzą baraże rozegrane pomiędzy zwycięzcami grup I ligi.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Związek Piłki Ręcznej w Polsce (ZPRP) podjął decyzję o zakończeniu rozgrywek I i II ligi kobiet i mężczyzn. Zespoły, które w grupach I ligi zajęły pierwsze miejsca zagrają spotkania barażowe o awans do ekstraklasy.

ZPRP potwierdził. Koniec sezonu w I i II lidze piłki ręcznej

„Ze względu na aktualną sytuację związaną z rozprzestrzeniającym się koronawirusem SARS-CoV-2 i wprowadzeniem stanu epidemii w Polsce, Zarząd Związku Piłki Ręcznej w Polsce podjął Uchwałę nr 12/20 w sprawie zakończenia rozgrywek I i II ligi w piłce ręcznej kobiet i mężczyzn w sezonie 2019/2020, z zachowaniem aktualnej klasyfikacji rozgrywek” – czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej ZPRP.

Zespoły, które w grupach I ligi piłkarek ręcznych zajęły pierwsze miejsce (SPR Sambor Tczew i Korona Handball Kielce) zagrają baraż o awans do ekstraklasy. Zwycięzca dwumeczu wystąpi w najwyższej klasie rozgrywkowej wtedy, gdy pomyślnie przejdzie proces licencyjny.

- Tym razem związek podjął decyzje korzystną dla naszego klubu. Nie zapominajmy jednak, że najpierw musimy wygrać baraże z zespołem z Tczewa, a to jest solidna drużyna. Co do terminów tych baraży, nie wiadomo jeszcze, kiedy one się odbędą – powiedział wiceprezes Korony Handball Krzysztof Demko.

Kielecki klub już w poprzednim sezonie starał się o grę w lidze zawodowej. Nie przeszedł jednak procesu licencyjnego, bo nie zgromadził wymaganego budżetu.

- Jesteśmy po wstępnych rozmowach z władzami miasta i sponsorami. Ale te rozmowy zaczynaliśmy jeszcze przed wybuchem epidemii koronawirusa. Dlatego trudno w tej chwili powiedzieć jak dalej sytuacja będzie wyglądała. Zrobimy jednak wszystko, aby zgromadzić odpowiedni budżet i zagrać w ekstraklasie – zapewnił Demko.

- Musimy teraz czekać aż sytuacja wróci do normy. Później pewnie dwa, trzy tygodnie solidnych treningów i zagramy baraże. To dobra informacja dla zespołu, bo drugi z rzędu sezon gry w drugiej lidze to byłaby już stagnacja dla tych dziewczyn – powiedział trener Korony Paweł Tetelewski.

Związek zadecydował również, że w turnieju barażowym zagrają mistrzowie trzech grup I ligi piłkarzy ręcznych (MKS Nielba Wągrowiec, KPR Ostrovia Ostrów Wlkp. i KPR Legionowo).

„Tylko zwycięzcy rozgrywek barażowych uzyskują prawo sportowego awansu do PGNiG Superligi kobiet i mężczyzn w sezonie 2020/2021” – zaznaczono w komunikacie.

Drużyny, które w rozgrywkach II ligi kobiet i mężczyzn w sezonie 2019/20 zajęły w swoich grupach pierwsze miejsca, uzyskały bezpośredni awans do rozgrywek I ligi w sezonie 2020/21.

Dokładne daty rozgrywek barażowych zostaną podane w późniejszym terminie.

TO RÓWNIEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/PAP