Zamknij

Afera na mistrzostwach Europy. Szczypiornistki ukarane za odmowę noszenia bikini

20.07.2021 20:19

Norweski kobiecy zespół w plażową piłkę ręczną został ukarany grzywną za założenie szortów zamiast majtek, których wymagał regulamin. Dyscyplinarna komisja w Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej wręczyła całej drużynie karę finansową.

reprezentacja Norwegii kobiet w plażowej piłce ręcznej w 2017 roku
fot. Xinhua / eyevine/EAST NEWS
  • Norweski zespół plażowej piłki ręcznej kobiet został ukarany grzywną w wysokości 1500 euro. Do tego, każda z reprezentantek Norwegii musi zapłacić 150 euro kary
  • Norweżki założyły nieprzepisowy strój podczas sobotniego meczu ME w plażowej piłce ręcznej. Grały w nim o brązowy medal
  • Drużyna kobieca musi nosić bikini w określonym rozmiarze i kroju. Piłkarze ręczni noszą szorty

Norweżki założyły szorty w przegranym meczu o brązowy medal mistrzostw Europy w plażowej piłce ręcznej. Grały w nim z Hiszpanią. Po tym jak władze europejskiej federacji - EHF - ukarały przegrany zespół, władze norweskiej federacji piłki ręcznej ostro skrytykowały tę decyzję. - To zupełnie absurdalne. W konserwatywnym świecie sportu potrzeba zmian w podejściu – stwierdziła norweska minister ds. kultury i sportu Abid Raja.

Norweska reprezentacja ukarana za noszenie szortów. "Oczywiście, że zapłacimy karę"

Norweska federacja zapowiedziała jeszcze przed meczem, że zapłaci karę, jeśli zostanie ona wręczona drużynie kobiet. Działacze wiedzieli bowiem, że szczypiornistki mają zamiar zagrać w nieprzepisowych strojach. - Oczywiście, że zapłacimy karę. Płyniemy na tej samej łodzi – zdradziła Kare Geir, prezydent norweskiej federacji piłki ręcznej. W podobnym tonie wypowiedziała się zawodniczka kadry, Katinka Haltvik.

Ubiór w sportach plażowych to od wielu lat kwestia sporna. Niektóre zawodniczki twierdziły, że noszenie bikini jest niepraktyczne i upokarzające. W przypadku siatkarek, od 2012 obowiązuje przepis, który stanowi, że majtki noszone przez zawodniczki muszą być obcisłe, a także mieć „nacięcie w kierunku górnej części nogi”. Mężczyźni uprawiający sporty plażowe noszą szorty.

Norweżki przed meczem zgłosiły się do EHF, jednak organizacja zabroniła im gry w zmienionych strojach. Działacze złożyli oficjalny wniosek o to, by zmienić przepisy. Ma być on rozpatrzony w najbliższych miesiącach.

loader

RadioZET.pl/PAB