Zamknij

Andrzej Kraśnicki zrezygnował z funkcji prezesa ZPRP

06.02.2021 16:53

Andrzej Kraśnicki nie jest już prezesem Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Na sobotnim posiedzeniu zarządu ZPRP złożył formalną rezygnację. Funkcję tę pełnił przez ostatnich 15 lat. Zastąpił go dotychczasowy wiceprezes Henryk Szczepański.

Andrzej Kraśnicki zrezygnował z funkcji prezesa ZPRP
fot. PAP
  • Andrzej Kraśnicki zrezygnował z funkcji prezesa Związku Piłki Ręcznej w Polsce
  • Jego obowiązki - do czasu wyboru nowego prezesa - będzie pełnił Henryk Szczepański
  • Kraśnicki skupi się teraz na pracy w ruchu olimpijskim

Andrzej Kraśnicki prezesem ZPRP został w 2006 roku, a niewiele później biało-czerwoni szczypiorniści zaczęli odnosić sukcesy. W 2007 reprezentacja mężczyzn wywalczyła w Niemczech wicemistrzostwo świata, a w 2009 i 2015 brązowe medale MŚ. W 2008 roku na igrzyskach olimpijskich w Pekinie zajęła piąte, a w 2016 w Rio de Janeiro czwarte miejsce. Kobieca drużyna dwukrotnie – w roku 2013 i 2015 – na mistrzostwach świata plasowała się na czwartej pozycji.

Podczas prezesury Kraśnickiego ZPRP był organizatorem mistrzostw Europy seniorów (2016) oraz kilku młodzieżowych i juniorskich turniejów. Polska zdobyła też prawo do organizacji mistrzostw świata mężczyzn w 2023 roku, których współgospodarzem będzie Szwecja.

Andrzej Kraśnicki nie jest już prezesem ZPRP

"To dla mnie bardzo emocjonalna chwila. Poświęciłem piłce ręcznej wiele lat i energii. Pełniłem tę funkcję z pełnym zaangażowaniem i ogromną pasją. Piłka ręczna to moja ukochana dyscyplina i taką pozostanie. Będę ją zawsze wspierał i pracował na jej rozwój – jednak już z innej pozycji i perspektywy" - powiedział Kraśnicki cytowany w przesłanym przez ZPRP komunikacie.

"Mamy dobre relacje międzynarodowe, silnego i zaangażowanego sponsora strategicznego. Dwukrotnie nasze reprezentacje – zarówno męska, jak i żeńska – otrzymały tzw. dzikie karty uprawniające do udziału w mistrzostwach świata. Stworzyliśmy ligę zawodową mężczyzn i kobiet oraz długofalowy plan rozwoju polskiej piłki ręcznej. Niestety nie ma ideałów i nie wszystkie moje marzenia i cele udało się zrealizować. Marzę o olimpijskim medalu – w Rio de Janeiro było bardzo blisko – i jestem przekonany, że to się uda" - przyznał Kraśniki, który obecnie koncentruje się na zadaniach w Polskim Komitecie Olimpijskim, którego prezesem jest od 2010 roku, i działalności w międzynarodowym ruchu olimpijskim.

Kraśnicki jest bowiem także członkiem Komitetu Wykonawczego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC), jednym z sześciu reprezentantów Europy w Radzie Wykonawczej Światowego Stowarzyszenia Narodowych Komitetów Olimpijskich (ANOC) oraz członkiem zarządu Światowej Agencji Antydopingowej (WADA).

Henryk Szczepański p.o. prezesa ZPRP

Zgodnie z prawem Kraśnicki nie mógłby kandydować na kolejną kadencję prezesa ZPRP. Henryk Szczepański będzie pełnił tę funkcję do czasu wyboru nowego szefa związku, co będzie miało miejsce podczas tegorocznego Sprawozdawczo–Wyborczego Walnego Zgromadzenia Delegatów.

Szczepański przez wiele lat był międzynarodowym sędzią piłki ręcznej. W 1999 roku został delegatem Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej. Od 1991 roku przez dwie kadencje pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej ZPRP, a od 1999 roku był wiceprezesem i członkiem zarządu związku. Od 2017 roku pełni obowiązki przewodniczącego Rady Nadzorczej PGNiG Superligi oraz jest członkiem zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

"Przez wiele lat współpracowałem z prezesem Henrykiem Szczepańskim i mam do niego pełne zaufanie. Cieszę się, że właśnie jemu zarząd ZPRP powierzył tę funkcję i zadanie dokończenia kadencji po mojej rezygnacji. Prezes Szczepański od zawsze związany jest z piłką ręczną. To bardzo kompetentny, merytoryczny i zaangażowany organizator, który ma bardzo dobre relacje z naszymi partnerami i sponsorami" – podkreślił Kraśnicki.

RadioZET.pl/PAP