Zamknij

Sensacyjne doniesienia. Duńczycy naprawdę chcą to zrobić

24.11.2022 11:55

Sensacyjne doniesienia z Danii. Jak poinformował w środę prezes tamtejszego związku piłki nożnej Jesper Moller, federacja poważnie rozważa odejście ze struktur FIFA. Czarę goryczy mają przelewać mistrzostwa świata 2022 w Katarze.

Reprezentacja Danii
fot. PAP/EPA/Friedemann Vogel

Sensacyjne doniesienia z Danii wynikają przede wszystkim o zachowanie FIFA wobec reprezentacji, które chciały na mistrzostwach świata 2022 promować akcję "One Love". Akcja miała polegać na noszeniu przez kapitanów zespołów opasek w tęczowych barwach, co miałoby wspierać osoby z otoczenia LGBT, które są dyskryminowane w Katarze.

Chociaż FIFA długo nie zajmowała stanowiska w tej sprawie, ostatecznie oświadczyła, że jeśli któryś z kapitanów założy taką opaskę, zostanie ukarany żółtą kartką. Działacze grozili także karami finansowymi.

Sensacyjne doniesienia z Danii ws. FIFA

Właśnie to podejście FIFA przelało czarę goryczy wśród władz duńskiego związku piłki nożnej. Działacze federacji są zawiedzenie postawą światowej organizacji i zagrozili, że mogą z niej wystąpić. To byłoby prawdziwe trzęsienie ziemi.

Duńczycy podkreślili, że zanim podejmą jakąkolwiek decyzję, będą chcieli wpierw porozmawiać z innymi europejskimi reprezentacjami. Prezes duńskiego związku piłki nożnej Jesper Moller zaznaczył jednak, że nigdy nie udzieli poparcia obecnemu prezydentowi FIFA Gianniemu Infantino.

- To nie jest decyzja, która została podjęta teraz. Od dawna mamy jasność w tej kwestii. Dyskutujemy o tym w Skandynawii już od sierpnia. Teraz znowu wszystko przemyślałem. Wyobrażam sobie, że mogą pojawić się przed nami wyzwania, jeśli nasz kraj sam wyjdzie z FIFA, ale zobaczymy jeszcze, czy nie możemy prowadzić dialogu w różnych sprawach - powiedział Moller, cytowany przez "The Athletic".

- Muszę pomyśleć o tym, jak przywrócić zaufanie do FIFA. Musimy też ocenić, co się stało, a następnie stworzyć odpowiednią strategię, również z naszymi nordyckimi kolegami - dodał. Zaznaczmy, że ewentualne odejście Danii z FIFA oznaczałoby, że kraj ten nie mógłby występować na mistrzostwach świata.

loader

RadioZET.pl/The Athletic