Zamknij

Rosja zawieszona, ale baraż o MŚ musi się odbyć. Jakie są możliwości?

01.03.2022 00:13

Reprezentacja Polski nie chce i nie liczy na otrzymanie walkowera w barażu o mistrzostwa świata po tym, jak w poniedziałek FIFA zawiesiła kadrę Rosji, uniemożliwiając jej tym samym do odwołania uczestnictwo w międzynarodowych rozgrywkach. Opcji jest kilka, ale wszystkie wydają się karkołomne. Mówił o tym rzecznik PZPN Jakub Kwiatkowski.

Rosja zawieszona, ale baraż o MŚ musi się odbyć
fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER/EastNews

FIFA i UEFA w poniedziałek wydały wspólny komunikat, w którym poinformowano o zawieszeniu reprezentacji Rosji i tamtejszych drużyn w rozgrywkach światowych oraz europejskich. To oznacza, że "Sborna" nie będzie mogła wystąpić w barażu o MŚ w Katarze z Polską, a Spartak Moskwa będzie miał problem z rozegraniem spotkania z RB Lipsk w 1/8 finału Ligi Europy.

Z komunikatu obu organizacji wynika, że orzeczenie wchodzi w życie wraz z jego opublikowaniem, ale nie zawiera ram czasowych. "Do odwołania" - czytamy, a zatem można spodziewać się, że pierwszym i niezbędnym krokiem do zmiany tej decyzji jest przerwanie działań wojennych w Ukrainie. Co dalej?

Co z barażem o MŚ?

Decyzja FIFA i UEFA ma wpływ również na reprezentację Polski. Rosja najpewniej nie przystąpi do barażu, a to oznacza konieczność poszukania rozwiązania zastępczego. PZPN, ale też federacje Szwecji i Czech, których drużyny narodowe miały zmierzyć się w bezpośrednim meczu o finał play-offów, razem z nami przystąpiły do bojkotu "Sbornej" i są żywo zainteresowane, co teraz się stanie z tą ścieżką barażową. Są trzy drużyny, dwa terminy FIFA, a nikt nie może być poszkodowany. O możliwościach, jakie ma światowa centrala, opowiadał w TVP Sport i w rozmowie z Sebastianem Staszewskim na portalu interia.pl rzecznik reprezentacji i PZPN Jakub Kwiatkowski.

- Nie mamy żadnych przecieków w tej sprawie. Widzieliśmy to, co wszyscy widzieli, czyli komunikat o zawieszeniu Rosji na czas nieokreślony. Pytanie: jak ten czas może długo potrwać - mówił team menedżer kadry. - To problem FIFA, kiedy podejmie decyzję w tym względzie. A scenariusze, jakie mogą być, to jest gdybanie. Perspektywę tego, że otrzymamy walkower i automatycznie wejdziemy do finału baraży, uważam za nierealną. Bo jak się poczują w tej sytuacji Szwedzi i Czesi? Mówi się, że Rosjan mogliby zastąpić Słowacy, ale ci z kolei mają zaplanowany na 24 marca mecz towarzyski z Norwegią. Węgrzy natomiast grają w tym czasie z Serbią. No i, gdzie takie spotkanie miałoby się odbyć? - dodał.

- Pojawił się pomysł, że może zrobić mini-turniej z udziałem trzech zespołów, ale to oznacza trzy mecze, a w międzynarodowym kalendarzu FIFA są tylko dwa terminy na baraże. Jest przecież Liga Mistrzów i rozgrywki krajowe, które muszą się skończyć wcześniej, bo mamy mistrzostwa świata w listopadzie. Być może FIFA potrzebuje więcej czasu - zdradził.

Spotkanie barażowe ma się odbyć 24 marca. Cztery dni później zaplanowany jest finał play-offów.

loader

RadioZET.pl/TVP Sport/interia.pl