Zamknij

Polscy piłkarze nie klęknęli przed meczem z Anglią. PZPN wydał oświadczenie

01.04.2021 11:36

Piłkarze reprezentacji Polski przed meczem z Anglią na Wembley nie klęknęli, ale w inny sposób wsparli akcję "Black Lives Matter" - wskazali na napis "respect" na swoich koszulkach. Polski Związek Piłki Nożnej wydał komunikat w tej sprawie.

Polscy piłkarze nie klęknęli przed meczem z Anglią
fot. TVP Sport/Twitter/screen
  • Polscy piłkarze nie uklęknęli przed meczem z Anglią na Wembley, ale znaleźli inny sposób na wsparcie walki z rasizmem
  • Biało-czerwoni, wzorem Czechów, wskazali na napis "respect" umieszczony na rękawie koszulek
  • PZPN wydał oświadczenie w tej sprawie, wyjaśniając motywy takiego postępowania

Uklękną czy nie uklękną - taka dyskusja przewinęła się przez media, a nawet przez polski parlament w związku z meczem eliminacji MŚ 2022 Anglia - Polska na Wembley. Zwolennicy prawej strony sceny politycznej namawiali do rezygnacji z takiego zachowania, a sędzia Trybunału Konstytucyjnego i była posłanka Prawa i Sprawiedliwości Krystyna Pawłowicz apelowała do piłkarzy, by "nas nie upokarzali". Sympatycy lewicy czy też osoby mające bardziej centrowe poglądy przypominały, że klękanie przed meczem nie jest oznaką słabości czy uległości w stosunku do rywala, lecz jest powszechnym w sporcie gestem poparcia ruchu "Black Lives Matter", którego generalnym założeniem jest walka z rasizmem.

Ostatecznie biało-czerwoni poszli śladami Czechów, którzy przed spotkaniem z Walią nie uklęknęli, lecz w inny sposób wyrazili swoją solidarność z osobami prześladowanymi z pobudek rasowych - wskazali na napis "respect" ("szacunek") umieszczony na rękawach swoich koszulek. Polski Związek Piłki Nożnej w komunikacie wyjaśnił motywy takiego postępowania.

Anglia - Polska: PZPN tłumaczy gest przed meczem

"Polski Związek Piłki Nożnej informuje, że piłkarze reprezentacji Polski przed meczem z Anglią na Wembley zajęli neutralne i apolityczne stanowisko wobec inicjatywy »Black Lives Matter«. Jednocześnie podkreślamy, że wszyscy reprezentanci Polski są solidarnie przeciwni wszelkim przejawom rasizmu i nietolerancji. PZPN w swoich statutowych działaniach i powinnościach zawsze kierował się otwartością, przestrzeganiem zasad równości, tolerancji i równouprawnienia wobec wszystkich ludzi, niezależnie od ich miejsca zamieszkanie, koloru skóry, wyznania oraz poglądów politycznych" - czytamy w oświadczeniu.

"Aby wyrazić swój sprzeciw, reprezentanci Polski przed pierwszym gwizdkiem meczu z Anglią wskazali na zamieszczony na lewym rękawie koszulki napis »UEFA Respect«, który nawiązuje do prowadzonej przez europejską federację kampanii przeciwko rasizmowi, ksenofobii i nietolerancji" - wyjaśniono.

Reprezentacja Polski przegrała na Wembley z Anglią 1:2. Na listę strzelców po stronie gospodarzy wpisali się Harry Kane oraz Harry Maguire, a honorowego gola dla biało-czerwonych zdobył pomocnik Brighton Jakub Moder.

loader

RadioZET.pl/Instagram