Zamknij

Barażu z Rosją nie będzie! UEFA i FIFA zajęły wspólne stanowisko

28.02.2022 18:57

FIFA i UEFA wydały wspólne oświadczenie w kwestii wykluczenia reprezentacji Rosji z międzynarodowej rywalizacji. To oznacza, że zaplanowany na 24 marca baraż z Polską nie odbędzie się ani w Moskwie, ani na żadnym innym terenie.

Oświadczenie FIFA i UEFA ws. wojny w Ukrainie
fot. ULMER/Michael Kienzler via www.imago-images.de/Imago Sport and News/EastNews

"Rada FIFA i Komitet Wykonawczy UEFA [...] podjęły wspólnie decyzję, że wszystkie rosyjskie drużyny, zarówno reprezentacje narodowe, jak i zespoły klubowe, zostaną do odwołania zawieszone w prawach członka obu organizacji" - napisano w komunikacie.

"Piłka nożna jest w pełni zjednoczona i solidarna ze wszystkimi ludźmi dotkniętymi wojną w Ukrainie. Obaj prezydenci [Gianni Infantino i Aleksander Ceferin - red.] mają nadzieję, że sytuacja w Ukrainie szybko ulegnie poprawie, aby futbol znów mógł być nośnikiem jedności i pokoju między ludźmi" - dodano.

PZPN wywarł presję na FIFA i UEFA

FIFA i UEFA znalazły się pod olbrzymią presją. Polski Związek Piłki Nożnej wraz z piłkarzami, którzy wydali swoje oświadczenie, odmówił gry w barażu o MŚ 2022 z reprezentacją Rosji nie tylko w Moskwie, ale w każdej innej lokalizacji. W ślad za biało-czerwoni poszli Szwedzi i Czesi, którzy mogą trafić na "Sborną" w finale play-offów. Kampania anty-Rosja dotarła do innych federacji i one również stanęły murem za PZPN-em. Rywalizacji z drużynami z tego kraju odmówiły m.in. Anglia, Stany Zjednoczone, Dania, Szwajcaria, Albania czy Walia.

"FIFA zawiesiła Rosję! Walka o słuszną sprawę miała sens. Pokazaliśmy, że siła jest w solidarności. Ale spokojnie, bez triumfalizmu. Po prostu zachowaliśmy się tak, jak trzeba. Teraz musimy skupić się na pomaganiu Ukrainie, co jako PZPN będziemy robić" - napisał na Twitterze prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Cezary Kulesza.

"To nie powód do świętowania. Po prostu zachowaliśmy się tak, jak wymagała sytuacja. Nie da się grać w piłkę z drużyną reprezentującą kraj najeźdźców. PZPN z piłkarzami rzucił kostkę domina. Dziękujemy wszystkim, którzy okazali solidarność. Wspierajmy Ukrainę. Tego potrzeba najbardziej" - dodał od siebie rzecznik PZPN i drużyny narodowej Jakub Kwiatkowski

loader

RadioZET.pl/UEFA/Twitter