Zamknij

Mistrzowie świata chcą wyrzucenia Rosji z mundialu. Co zrobi FIFA?

27.02.2022 14:46

Francja chce wykluczenia Rosji z gry na mistrzostwach świata w Katarze. Wcześniej reprezentację tego kraju wspólnie zbojkotowały kadry Czech, Szwecji i Polski.

Mistrzowie świata wydali oświadczenie: chcą wyrzucenia Rosji z mundialu
fot. Pool EPA/Associated Press/East News

Reprezentacja Rosji powinna zostać wykluczona z mistrzostw świata – powiedział w niedzielę Noel Le Graet, prezes francuskiej federacji piłkarskiej. Decyzję w tej sprawie podejmie FIFA, która odpowiada za organizację mundialu. Do tej pory władze federacji w kwestii Rosji zdobyły się jedynie na lakoniczny komunikat i niewiele wnoszące sankcje.

 „FIFA potępia użycie siły przez Rosję i wszystkie formy przemocy. Wzywamy do przywrócenia pokoju i dialogu. FIFA wyraża też wsparcie dla osób pokrzywdzonych przez konflikt i zapewnia, że będzie przyglądała się sytuacji w Ukrainie” – czytamy w oświadczeniu, które opublikowano na oficjalnej stronie FIFA.

FIFA przenosi mecze z Rosji. Brak poważniejszych sankcji

Federacja podjęła też decyzję o przeniesieniu meczów z Rosji na neutralny teren. Problem w tym, że podobną sankcję wprowadzono wobec Ukrainy. Do tego, nierozstrzygnięta pozostaje sprawa barażu, w którym ma grać Rosja.

Relacja z wojny w Ukrainie: "Zmasowane ataki ze wszystkich kierunków". Rosyjskie wojska wtargnęły do Charkowa

Polska, czyli bezpośredni rywal Rosjan w półfinale el. MŚ 2022, wycofała się z gry. Podobnie zachowała się Szwecja i Czechy, czyli potencjalni rywale w finale baraży. 

loader

RadioZET.pl/PAB